Güney Kore ile Nükleer iş birliği protokolü imzalandı

Güney Koreli Uluslararası İşbirliği Nükleer Derneği (KNA) ile Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) arasında, nükleer enerji teknolojileri alanında bilgi ve uzmanlık aktarımını öngören iş birliği protokolü imzalandı.

 

NMD Başkanı Erol Çubukçu, 5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde iki dernek arasındaki iş birliği protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada, bu kapsamda nükleer politika geliştirme, nükleer tedarik zincirinde iki ülke firmalarının birbirine destek olması, lokalizasyon ve teknoloji transferi sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

 

Protokolün ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere de olumlu yansıyacağını belirten Çubukçu, Türkiye’nin nükleer alanda ihracatçı bir yapı kazanması için Güney Kore’nin önemli deneyime sahip bir ülke olduğuna dikkati çekti.

 

İki ülkenin potansiyel projeler ve uluslararası pazarlar için birlikte hareket etmesini öngören söz konusu protokol kapsamında, iş birliğini güçlendirmek için nükleer endüstri alanındaki uzmanların bilgi alışverişi de sağlanacak.

 

AA