EÜAŞ Kalibrasyon Laboratuvarı kuruldu

EÜAŞ tarafından başta elektrik üretim santralleri olmak üzere, tüm enerji sektöründe kullanılmak üzere EÜAŞ Kalibrasyon Laboratuvarı kuruldu. 

EÜAŞ, başta elektrik üretim santrallerinde olmak üzere tüm enerji sektöründe; işletme, bakım ve enerji verimliliği açısından büyük öneme sahip olan ve hassas ölçümler yapan sensör, gösterge ve ölçü kontrol ekipmanlarının kalibrasyon, ölçüm doğruluğu ve kontrollerinin iç kaynaklarla yapılabilmesi için ‘Bakım Yönetimi Daire Başkanlığı’ bünyesinde EÜAŞ Kalibrasyon Laboratuvarı kurulduğunu duyurdu.  

Kalibrasyonla birlikte işletmelerdeki bütün ölçüm ekipmanlarının ölçüm doğruluğu güvence altına alınarak doğru ve güvenilir ölçümler ile işletme faaliyetleri düzenli hale getirilebilecek. İşletme kalitesi artırılarak, verimlilik istenilen düzeye ölçüm değerlerine göre bakım planlanması ve takibi sağlanabilecek.

Yüksek teknoloji içeren kalibratörlerin kullanımı ile işletmelerin ileri teknoloji ile uyumu sağlanıyor. Alınan güvenilir ve gerçek faaliyetlerinin ulusal/uluslararası standart ve normlar kapsamında gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Kalibrasyon laboratuvarında; elektrik laboratuvarı, sıcaklık laboratuvarı, zaman-frekans laboratuvarı, basınç laboratuvarı, mobil akustik (titreşim) laboratuvarı ve mobil akışkanlar laboratuvarı alanlarında kalibrasyon çalışmaları yapılabiliyor.