ENGIE, Türkiye’deki operasyonlarına enerji ticareti ve tedariki ile devam edecek

Fransız enerji şirketi ENGIE’ye ait İzgaz İzmit Doğal Gaz Dağıtım A.Ş, Baymina Enerji A.Ş. doğal gaz kombine çevrim santrali ve hizmet şirketi ENGIE Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (EPG) hisselerinin Palmet Enerji’ye devri tamamlandı.

ENGIE tarafından yapılan açıklamada şirketin İzgaz İzmit Doğal Gaz Dağıtım A.Ş, Baymina Enerji A.Ş. doğal gaz kombine çevrim santrali ve hizmet şirketi ENGIE Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (EPG) hisselerini Palmet Enerji’ye devrettiği ve ilgili düzenleyici kurumların onayları sonrasında, hisse devri 8 Mart 2021’de tamamlandığı belirtildi.

Şirket açıklamasında ENGIE’nin Türkiye’deki faaliyetlerine enerji ticareti, toptan satış, ticari ve endüstriyel müşterilere doğal gaz ve elektrik tedariki alanlarında devam edeceği bildirdi.

ENGIE, iştiraki Tractebel Mühendislik ile danışmanlık faaliyetlerine ve ayrıca savunma sanayisine soğutma ve iklimlendirme çözümleriyle hizmet vermeye devam edecek.

ENGIE, satışın grubun cari operasyonel gelirleri ve net borç azaltımı üzerinde sınırlı bir etkiye sahip olacağını belirtti.

ENGIE, Türkiye’deki faaliyetlerine enerji ticareti, toptan satış, ticari ve endüstriyel müşterilere doğal gaz ve elektrik tedariki alanlarında devam edeceğini bildirdi.

  • İZGAZ, Kocaeli’nin büyük bir bölümüne doğal gaz dağıtımı yapıyor.
  • Ankara’da bulunan ve 770 MW kurulu güce sahip olan Baymina doğal gaz çevrim santrali 16 yıl boyunca 5.5 milyar kWh/yıl üretim yaptı.
  • Üretim ve dağıtım alanlarında işletme ve bakım hizmetleri veren ENGIE Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. (EPG), akıllı ev ürünleri ve hizmetleri sağlayan bir e-ticaret platformunu (ENGIE EVDE) yönetiyor ve ticari tüketicilere enerji verimliliği hizmetleri veriyor.