Elektrikte kapasite desteği Aralık’ta 232 milyon TL oldu

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ), 38 elektrik üretim santraline Aralık ayı için toplam 231 milyon 926 bin TL kapasite ödemesi yapacak.

Aralık ayında kapasite mekanizmasından yararlanan santraller ve bu yapılacak ödeme miktarları, TEİAŞ’ın internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre, kapasite mekanizması kapsamında yer alan 45 santralden 38 adedine geçtiğimiz Aralık ayı için toplam 231 milyon 926 bin TL ödeme yapılacak.

Mekanizma kapsamında Aralık ayında en yüksek ödemenin yapılacağı santral 14 milyon 889 bin TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim AŞ oldu. Ödeme listesinde en yüksek İkinci ödemenin yapılacağı şirket 14 milyon 558 bin TL ödemeyle Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ olurken üçüncü sırada ise 14 milyon 212 bin TL ödeme ile Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ geldi.

Ödeme yapılacak santrallerin kaynaklara göre dağılımına bakıldığında ise 15 yerli kömür santrali, 5 yerli ve ithal kömür santrali, 15 doğal gaz santrali ve 10 hidroelektrik santrali bulunuyor.

Kapasite mekanizması kapsamında, TEİAŞ tarafından elektrikte arz güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilirliği için santrallere aylık olarak kapasite ödemesi yapılıyor.