ELDER’in 300 bin TL özel ödülü üç girişimcinin oldu

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) “Enerim Sensin Hızlandırma Programı” kapsamında ilk üçe giren girişimcilere toplam 300 bin lira ödül verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) koordinatörlüğünde, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve ODTÜ Teknokent iş birliğinde başlatılan “Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nın Ankara’da düzenlenen Demo Günü’nde, finale kalan 20 proje arasından 3’ü, 300 bin TL’lik ELDER Özel Ödülü’nün sahibi oldu. 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında birinci olan “İleri Teknoloji Isıtıcı Kumaş” Projesi 150 bin TL, ikinci olan “Algae Biodiesel” Projesi 100 bin TL ve üçüncü olan “Online Titreşim Analizleri ile Şebeke Teçhizatlarının Bakım Gereksinimlerinin Tespit Edilmesi” Projesi 50 bin TL’lik para ödülü kazanırken ilk üçe giren girişimcilerin ödülleri ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler, ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Serdar Alemdar ve EPDK Ar-Ge Komisyon Başkanı Serkan Doğan tarafından verildi. Kamu, özel sektör ve yatırımcıların yer aldığı 19 girişimcinin 20 projesini son kez sunduğu Demo Günü’nün sonunda genç girişimciler programa katılan şirketlerle iş birliklerine imza atma fırsatı da yakaladı.

“ENERJİ SEKTÖRÜ BAŞ DÖNDÜRÜCÜ BİR DÖNÜŞÜM SÜRECİNDEN GEÇİYOR”

Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nın Demo Günü’nün açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, enerji sektörünün gerek teknolojik gelişmeler gerekse iklim değişikliğine yönelik politikalar sonucunda baş döndürücü bir dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade ederek:

“Dekarbonizasyon, dağıtık üretim ve dijitalleşme gibi megatrendler sektörümüzü şekillendiriyor. Bu hızlı dönüşüm ve trendler; elektro-mobilite, yeşil mutabakat ve sınırda karbon vergilendirmesi gibi politika setlerini gündemimize taşırken ihtiyaçlar yalnızca enerji sektörü ile sınırlı kalmıyor. Milenyumun başında hayal edilen elektrikli araçlar, dağıtık üretim sistemleri, depolama ve blokzincir gibi nice yenilikler bugün gündelik hayatımızın birer parçası haline geldi. Küresel ölçekteki rekabetçiliğimiz ve ulusal ölçekteki kalkınmamız için bu süreci tarihi bir fırsat olarak görüyoruz.

Güneşimiz ve rüzgarımızın yanında gençlerimizin ışık saçan fikirleri ve girişimleri en önemli gücümüz. Enerjim Sensin Hızlandırma Programı, fırsatları ve zorlukları beraberinde getiren bu dönüşüm sürecinde çok değerli bir rol oynuyor. Memnuniyetle izliyorum ki; EPDK’nın kıymetli desteği, ODTÜ Teknokent’in deneyimi ve ELDER’in enerjide inovasyon merkezi olma vizyonundan oluşan sinerji; gençlerimizin enerjisi ile bütünleşiyor. Bakanlık olarak, bu sinerji ve enerjiyi bugüne kadar hep destekledik ve her zaman sizlerin yanında olduk. Gelecek dönemde de desteğimiz hep sizlerle olacak.Yaşadığınız heyecana ortak olmanın mutluluğu ile hepinize başarılar diliyor, bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“SEKTÖRÜMÜZÜ GİRİŞİMCİLER İLE BULUŞTURAN BİR MERKEZ OLACAĞIZ”

Törende,  genç girişimcilere “enerjimiz sizsiniz” diye seslenen ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler de “ELDER olarak şunu net bir şekilde ifade etmek isterim ki, Enerjim Sensin Hızlandırma Programımız ile sektörümüzü girişimcilerle buluşturan bir merkez olacağız. Bu program, Türkiye’nin girişimcilik alanındaki en önemli markalarından biri haline gelecek. Buraya katılan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Emekleri ile, fikirleri ile bizim geleceğe olan inancımızı, sektörün geleceğine olan umutlarımızı, hayallerimizi artırdıkları için her birine tek tek teşekkür ediyorum. Evet genç arkadaşlarımız, enerjimiz sizsiniz. Her alanda bu ülkeyi çok daha ileri seviyelere, çok daha refah yarınlara taşıyacak olan sizlersiniz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere ışık olan şu sözlerine tüm varlığımız ile inanıyor ve “Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz” sözlerini bir kez daha hatırlatmak istiyorum” ifadesini kullandı. 

Sürecin dereceye girenlere ödül verildikten sonra bitmeyeceğine işaret eden Zaimler, “İlk müşteri garantisi, ulusal ve uluslararası proje yazılım, patent desteği, global fuar, etkinlik ve hızlandırma programlarına katılım sağlanması, yatırım imkânı ve desteği ile genç arkadaşlarımızın yanlarında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“TOPLAM YATIRIM BÜYÜKLÜĞÜMÜZ 200 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Türk enerji sektörünün; ülkesi, milleti ve gençlerinin geleceği için her dönemde sorumluluk üstlendiğini kaydeden Kıvanç Zaimler “Biz sektör olarak ülkemizin potansiyeline hep inandık, devletin sağladığı yatırım dostu iklimin kıymetini her zaman bildik” diyerek sözlerine şöyle devam etti:  

“Dağıtım hizmetlerini devletten devralırken, ülkemize 13 milyar dolar, cari kurla 110 milyar TL’sı bir kaynak kazandırdık. Enerji sektörü olarak son 20 yılda yabancı yatırımcılarla birlikte 60 bin MW’ın üzerinde kurulu gücü, milletimizin ihtiyacı olan enerjiyi “kesintisiz ve kaliteli” bir şekilde sağlamak için devreye aldık. Yine aynı anlayış ile, dağıtım alanında, yalnızca 2011-2020 döneminde 75 milyar TL’sını aşan yatırımları üstlendik. Böylelikle, özelleştirme ve toplam yatırım büyüklüğümüz 200 milyar TL’sına ulaştı.”

“ENERJİDEKİ HER İLERLEME HALKIN REFAHI YOLUNDA ATILAN BİR ADIM”

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Serdar Alemdar ise “Enerji sektöründeki her ilerlemeyi Türkiye’nin bağımsızlığı ve halkının refahı yolunda atılmış güçlü bir adım olarak görmek gerekir. Teknolojinin gelişmesiyle artan bireysel ve kurumsal enerji talebini karşılayabilen yapılar, çağa yön verebilme gücünü de elinde bulunduracak” diyerek şu değerlendirmede bulundu:

“Alanında en başarılı 30’dan fazla disiplinler arası araştırma merkezi, 350’nin üzerinde araştırma laboratuvarı ve ülkemizin ilk teknoparkı olan ODTÜ Teknokent aracılığı ile yenilikçiliği ve girişimciliği desteklemekteyiz. Enerji sektöründe teknoloji geliştirerek çözümün bir parçası olmayı hedefleyen girişimcilere destek olabilmek amacıyla, EPDK koordinatörlüğünde, ELDER ‘in öncülüğünde hayata geçirdiğimiz ‘Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’ ile enerji sektörüne yeni projeler kazandırdığımız başarılı bir süreci tamamladık. Bu programda elektrik sektöründe yer alan sürdürülebilir enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik teknolojilere destek olmak, enerji verimliliğini önceliklendirmeye ve artırmaya yönelik proje fikirlerini ortaya çıkarmak, enerji altyapılarında milli sistemlerin kullanılmasını sağlamak, stratejik önem arz eden projelerin artırılmasını sağlamak ve yenilikçi yerli teknolojiler ile tüketici memnuniyetini artırıcı fikirleri desteklemek, öncelikli hedefler arasında. Bugün buradaki süreç sonrasında başarılı girişimcilerimize verilecek 300 bin TL para ödülü işin sadece bir kısmı. Daha da önemlisi yatırımcılar ve iş ortaklıkları ile bu projelerin buluşacak olması. Biz Enerjim Sensin Hızlandırma Programı’nın enerji sektörüne yönelik projelerin ticarileştirilmesi anlamında öncü bir program olduğunu düşünüyoruz.”

BİN 500 SAAT EĞİTİM VERİLDİ

3 projenin ELDER’in 300 bin TL’lik Özel Ödülü’nü aldığı ‘Enerim Sensin Hızlandırma Programı’na ilk etapta toplam 100’e yakın başvuru geldi. 42 proje ilk elemeleri geçerken ön mentorluk sürecinden sonra ise 20 proje programa devam etmeye hak kazandı. 20 projeyi geliştiren gençlere mentorluk desteği haricinde iş geliştirme, yatırım, regülasyon, fikri ve sınai haklar, sunum teknikleri gibi alanlarda yaklaşık bin 500 saat eğitim verildi.