Çetin Barajı ve HES, pazar günü açılıyor

Limak Grubu tarafından yapımı tamamlanan ve Avrupa’nın en büyük RCC tipi barajı olan Çetin HES’in açılışı 5 Temmuz Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak.

Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçe sınırları içerisinde yer alan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) açılışı, pazar günü saat 15.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilecek.

Limak Şirketler Grubu tarafından inşaatı 2,5 yılda tamamlanan ve toplam kurulu gücü 420 MW olan Çetin Barajı ve HES, pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katılacağı törenle açılacak. Dicle Nehri’nin en büyük kolu olan Botan Çayı üzerinde yer alan Çetin Barajı, silindirle sıkıştırılmış beton (RCC) tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olma özelliği taşıyor. RCC gövdesi 165 metre yüksekliğinde olan barajın gövde hacmi ise 4.8 milyon m3.

Limak Grubu tarafından toplamda 600 milyon dolar yatırımla inşaatı tamamlanan Çetin Barajı ve HES, tam kapasite elektrik üretimine başlamasının ardından yıllık ortalama 1.5 milyar kWh’lik enerji üretimi gerçekleştirecek ve Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon dolarlık katkı yapacak.

Ülkemizin yerli ve yenilenebilir kaynaklarını kullanması anlamında milli ekonomimize çok büyük bir katkı yapması beklenen Çetin Barajı ve HES, yurt dışından enerji ithalatımızı da büyük ölçüde azaltacak.