“Çalışmalarımızı daha rekabetçi bir yapıyla sürdürüyoruz”

Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 19 Milyar 200 Milyon TL oldu. İlk altı ayındaki operasyonel karlılığını ise yüzde 21 artırarak 4 Milyar 300 Milyon TL’ye çıkardı. Sabancı Holding’in toplam varlıkları ise 2017 yılının ilk yarısı itibari ile 326 Milyar 582 Milyon TL’ye, toplam konsolide ana ortaklığa ait öz kaynakları ise 24 Milyar 564 Milyon TL‘ye ulaştı.

 

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “Türkiye’nin Sabancı’sı olarak 90 yılı aşkın geçmişimizden aldığımız güç, deneyim ve kültürümüzle her geçen gün büyümeye devam ediyoruz. DNA’mızda da olan inovasyon, AR-GE alanındaki çalışmalarımızı; güçlü insan kaynağımızın da katkısıyla daha dinamik, daha etkin ve daha rekabetçi bir yapıyla sürdürüyoruz. Gerçekleştirmekte olduğumuz dönüşümün verdiği enerjiyle ve en büyük gücümüz olan insan kaynağımızla birlikte; sürdürülebilirlik ve çevresel sorumluluk anlayışından da ödün vermeden yenilikçi ve katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerle paydaşlarımıza sürdürülebilir değer yaratacağız.”

 

ENERJİSA 20 MİLYON KİŞİYE HİZMET VERDİĞİ DAĞITIM ALANINDA YATIRIMLARINI YÜZDE 44 ARTIRDI

 

Enerjisa’da, verimlilik ve operasyonel mükemmellik odaklı faaliyetleri ile değer yaratmayı sürdürdüklerini belirten Mehmet Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın ilk yarısı üretim, dağıtım ve satış iş kollarının tamamında, gerek pazar koşulları gerekse çeşitli düzenlemeler çerçevesinde önemli zorluklar içermiş olmasına rağmen Enerjisa olarak satışlarımızı yüzde 16, tek seferlik gelir ve giderler hariç faaliyet karımızı da yüzde 18 arttırdık. Çok geniş bir coğrafyada hizmet verdiğimiz ve 20 milyon kişinin elektrik enerjisine erişimini sağlayan elektrik dağıtım iş kolumuzda yatırımlarımızı geçen yılın aynı dönemine göre 780 Milyon TL yatırım yaparak yüzde 44 artırdık. 2016 yılı ve 2017’nin başında işletmeye giren üretim birimlerimizin de katkısıyla, bu yılın ilk yarısında toplam elektrik üretimimiz geçen yılın aynı döneminin yaklaşık yüzde 70 üzerinde gerçekleşti.”

 

“DAHA VERİMLİ, REKABETÇİ VE ÖNGÖRÜLEBİLİR ENERJİ PİYASASI İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”

 

Türkiye elektrik sektörünün güçlü büyüme dinamikleri ve daha verimli ve rekabetçi bir yönde gelişme potansiyeli ile dünyada önde gelen piyasalardan biri konumunda olduğunu belirten Mehmet Göçmen sözlerine şöyle devam etti : “Bu potansiyelin en etkin şekilde değerlendirilmesinde enerji stratejileri ve düzenlemeleri büyük önem taşımaktadır. Serbest piyasanın gelişimi yönünde Enerji Bakanlığı ve EPDK’nın liderliği ile bugüne kadar çok önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak son dönemde özellikle perakende piyasasında maliyetler ve regüle tarife dengesi oldukça olumsuz seyrediyor. Serbestliği ve öngörülebilirliği güçlendirilmiş, arz ve talep dengelerini ve maliyetleri etkin yansıtan, rekabete dayalı işleyen, yeterli derinliğe sahip ve enerji verimini daha fazla özendiren enerji piyasalarına yönelik atılmış olan adımları mutlaka sürdürmeliyiz. Çok başarılı sonuçlar veren YEKA ihalesi ile yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretiminde yeni bir dönem başlamıştır.“