BEDAŞ “Yılın En”lerini açıkladı

BEDAŞ her yıl açıkladığı “Yılın En”leri-2020 Raporu’nu çevrimiçi yapılan basın toplantısında sundu. Buna göre BEDAŞ’ın hizmet vediği İstanbul Avrupa Yakası’nda en yüksek tüketimin gerçekleştiği ilçe Esenyurt, en düşük tüketimin gerçekleştiği ilçe Çatalca oldu.

İstanbul Avrupa Yakası’nda 5 milyonu aşkın aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) her yıl açıkladığı “Yılın En”leri-2020 Raporu’nu, BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit sözcülüğünde çevrimiçi platformda yapılan basın toplantısında sundu.

Toplantıda 2020 yılı toplam tüketim rakamı, ilçe bazında elektrik tüketim rakamları, BEDAŞ’ın özelleştirme sonrasında bölgeye yaptığı yatırımları içeren rapor paylaşıldı.

“ELEKTRİK FİYATLARINI BELİRLEME YETKİSİ ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNDE DEĞİL”

Toplantıya BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit şu bilgileri vererek başladı: “Her elektrik kesintisi arıza kaynaklı değildir.  Kesintisiz enerji sağlamak için yapılan bakım-onarım, yatırım ve yeni bağlantı çalışmaları sırasında iş sağlığı ve güvenliği nedeniyle planlı enerji kesintisi yapılır. Her elektrik kesintisi dağıtım şirketi kaynaklı değildir elektrik kesintileri iletim ve diğer altyapı kuruluşları kaynaklı olabilir.

Elektrik fiyatlarını belirleme yetkisi elektrik dağıtım şirketlerinde değildir. Ulusal elektrik tarifeleri EPDK tarafından belirlenir ve ülke genelinde bütün tüketicilere aynı oranda yansıtılır. Yıllık tüketimi 1.200 kWh’i geçen ve Serbest Tüketici olma hakkı kazanan tüketiciler ise dilediği tedarik şirketi ile ikili anlaşma yaparak farklı fiyatlardan elektrik alabilir. Elektrik faturalarını oluşturan şirket BEDAŞ değildir. Elektrik tüketimleri BEDAŞ tarafından tespit edilir ve elektrik tedarik şirketine iletilir. Tüketim ve neticesinde elektrik tedarik şirketince enerji bedeli, vergi, fon ve diğer kalemler de hesaplanarak nihai fatura oluşturulur ve müşteriye ulaştırılır.” 

“KESİNTİ OPERASYONLARINI GECE SAATLERİNDE KAYDIRDIK”

Murat Yiğit; “Covid 19 her sektörü etkilediği gibi Elektrik Dağıtım sektörünü de farklı açılardan etkiledi. Bunlardan bazılarını değinecek olursak; mesken tüketiminde yüzde 7,2’lik pandemi artışı yaşandıç 2020’de bir önceki yıla göre İstanbul-Avrupa Yakası’nın toplam elektrik tüketiminde yüzde  3,7 oranında düşüş, mesken tüketiminde ise geçen seneye göre yüzde 7,2 lik artış gerçekleşti.  

Bakımlar geceye döndü. Kesinti operasyonlarını gece saatlerinde kaydırdık. Bakım amaçlı kesintilerin yüzde seksenini gece 00.00- 06.00 saatleri arasında yapıyoruz. İş süreçlerinde pandemi önlemleri aldık. Pandemi döneminde saha ekiplerimiz tek bir merkezde toplanmadan direkt saha operasyonlarına yöneldi. Halen 1300 çalışma arkadaşımız operasyonları bu şekilde yürütüyor. Çoklu hizmet kanallarının etkinliğini online’da arttırdık. Müşteri operasyonları stratejimiz çerçevesinde çoklu kanallarımızın online yatırımına pandemide de devam ettik. 186 çağrı merkezi, bedas.com.tr, BEDAŞ 186 Mobil Uygulaması, @BEDAŞDestek Twitter hesabı ve Yerel Yönetim Whatsapp hattı üzerinden 7 gün 24 saat hizmet veriyoruz. Çoklu kanallarımızın hizmet içeriklerini de pandeminin gerektirdiği şartlara adapte ettik. Dinliyor taleplere göre hizmetlerimizi sürekli geliştiriyoruz” şeklinde ifade etti.

“TÜRKİYE’DE TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİNİN 8,5’İ İSTANBUL AVRUPA YAKASI’NDA”

Murat Yiğit BEDAŞ’ın hizmet verdiği bölgelerdeki artış ve azalışları da şöyle aktardı: “2020’de en yüksek tüketim 8 Ocak’ta gerçekleşirken, en düşük tüketim Ramazan Bayram’ının ikinci günü olan 25 Mayıs’ta gerçekleşti. 2019 yılında da tesadüfen en yüksek tüketim 8 Ocak’ta, en düşük tüketim yine Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde gerçekleşmişti. 

Türkiye’de toplam elektrik tüketiminin 8,5’i İstanbul Avrupa Yakası’nda gerçekleşti. Yine Avrupa Yakası’nda en yüksek tüketimin gerçekleştiği ilçe ise 2 milyar 503 milyon kWh ile Esenyurt oldu. Yine en çok abone sayısı da Esenyurt’ta bulunuyor. En düşük tüketimin gerçekleştiği ilçe Çatalca oldu.”