Akkuyu NGS’de üçüncü ünitenin temeli atılıyor

İlk iki reaktörünün inşaası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin üçüncü reaktörünün temeli 10 Mart Çarşamba günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılacağı törenle atılacak.

Rusya ile Hükümetler arası anlaşması 2010 yılında imzalanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatında ilk harç 3 Nisan 2018’de tarihinde atıldı.

Her biri 1.200 MW kurulu gücünde olacak 4 ayrı reaktörden oluşacak santralin toplam kurulu gücü 4.800 MW olacak. Santralin ilk 2 reaktörünün inşası devam ediyor.

İLK REAKTÖR 2023’TE HİZMETE ALINACAK

İnşaatı halen devam eden ilk reaktörün, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te hizmete alınması planlanıyor. Kalan 3 ünitenin de birer yıl arayla 2026 yılının sonuna kadar devreye alınması planlanıyor.

SON ETABA GELİNDİĞİNDE ÇALIŞAN SAYISI 12 BİNE ÇIKACAK

Yaklaşık 8 bin kişinin çalıştığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatında çalışanların yüzde 80’i Türk. Son etaba geldiğinde sahada çalışacak işçi ve uzmanların sayısının 12 bine çıkmasını bekleniyor.

Santralde çalışmak üzere 600 Türk öğrenci, Rusya’da eğitime alındı. Personel yetiştirme programını tamamlayan 143 mezun, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ekibine katıldı. Şu anda 107 Türk öğrenci ise Rusya’da lisans ve lisansüstü öğrenimlerine devam ediyor.

AA