UEDAŞ, otomatik sayaç okuma sistemlerini genişletiyor

Güney Marmara’da elektrik dağıtım hizmeti veren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) NB-loT teknolojisiyle otomatik sayaç okuma sistemini genişletiyor. Bu sayede düşük maliyetle maksimum veri akışı sağlanabiliyor.  Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da yoğun bir nüfusa elektrik dağıtım hizmeti veren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.(UEDAŞ) Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri’ni (OSOS) hizmet verdiği bölgelerde yaygınlaştırmaya ve […]

UEDAŞ, otomatik sayaç okuma sistemlerini genişletiyor
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma23 Eylül 2021 15:56

Güney Marmara’da elektrik dağıtım hizmeti veren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) NB-loT teknolojisiyle otomatik sayaç okuma sistemini genişletiyor. Bu sayede düşük maliyetle maksimum veri akışı sağlanabiliyor. 

Bursa başta olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da yoğun bir nüfusa elektrik dağıtım hizmeti veren Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.(UEDAŞ) Otomatik Sayaç Okuma Sistemleri’ni (OSOS) hizmet verdiği bölgelerde yaygınlaştırmaya ve geliştirmeye devam ediyor.

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. , GSM teknolojisinde yeni bir haberleşme yöntemi olan Dar Bant Nesnelerin İnterneti (NB-loT) haberleşmeli sayaçları kullanarak OSOS’un daha kaliteli ve stabil haberleşme sağlanmasını hedefliyor. NB-loT Sistemi’nin başlıca avantajlarıyla; düşük güç tüketimi, bina içi ve yer altında bulunan elektrik ölçüm sistemlerindeki sayaçların okunması için genişletilmiş menzilli ölçüm imkanı, alternatif haberleşme yöntemlerine göre tasarruflu, veri transferinde daha düşük gecikmeler ve maksimum veri akışı sağlıyor.

 UEDAŞ, NB-loT teknolojisinin Otomatik Sayaç Okuma Sistemi’ne dahil edilmesi aşamasında çözüm ortakları haberleşme tarafında Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ile akıllı sayaç tarafında Landis+Gyr sayaçlarının Türkiye distribütörü Taran Sayaç Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti. ile NB-loT üzerinden sayaçların okunmasını sisteme entegre ederek hayata geçirildi.

NB-loT teknolojisinin UEDAŞ’ın sorumluluk bölgesinde yaygınlaşmasıyla birlikte yıllar içerisinde bu haberleşme yöntemi kullanılarak sokak aydınlatma ölçü ve armatürlerinin yönetimi, trafolarda alarm, olay ve uyarı sistemleri gibi geliştirilen sistemlerle müşteri memnuniyetinin artırılması hedefleniyor.