“Türkiye’nin enerji piyasası her geçen gün büyüyor”

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve cari açığı düşürmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Enerji Verimliliği Derneği’nin 5. Olağanüstü Genel Kurulu  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla yapıldı.  Türkiye’nin enerjide yurt dışına olan bağımlılığı azaltmaya, şirketlerin ve bireylerin enerji maliyetlerini düşürmeye katkı sunmak amacıyla kurulan Enerji Verimliliği Derneği’nin 5. Olağanüstü Genel Kurulu 12 Kasım 2018 […]

“Türkiye’nin enerji piyasası her geçen gün büyüyor”
Emin Kaya
  • Yayınlanma12 Kasım 2018 11:00
  • Güncelleme14 Kasım 2018 09:33

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve cari açığı düşürmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Enerji Verimliliği Derneği’nin 5. Olağanüstü Genel Kurulu  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla yapıldı.

 Türkiye’nin enerjide yurt dışına olan bağımlılığı azaltmaya, şirketlerin ve bireylerin enerji maliyetlerini düşürmeye katkı sunmak amacıyla kurulan Enerji Verimliliği Derneği’nin 5. Olağanüstü Genel Kurulu 12 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi Enerji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş’ın yanı sıra çok sayıda bürokrat, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve enerji sektöründen çok sayıda ismin katıldığı Enerji Verimliliği Derneği 5. Olağanüstü Kurulu’nda Murat Kalsın başkanlığa seçildi.

“BİRİNCİL ENERJİ TÜKETİMİMİZ YARI YARIYA ARTIŞ GÖSTERDİ”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “ enerji piyasası son 16 yıldır her türlü olumsuz duruma rağmen büyüme sağlıyor. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın güçlü liderliği ve sağlam duruşu sayesinde Türkiye bu yüzyıla damgasını vuran ülkelerin başında geliyor. Ekonomik büyümeyle beraber birincil enerji tüketimimiz de yarı yarıya artış gösterdi. Artan talebi karşılamak için son 2 yılda üretimden, dağıtıma enerjinin her alanında yatırımları hayata geçirdik. Önemli bir diğer husus da elimizdeki enerji kaynaklarının etkin ve verimli, kullanılmasıdır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN ENERJİSİ YÜKSELİYOR”

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, “Türkiye’nin enerjisi yükseliyor! İnanıyorum ki; sanayicisi, tüccarı, girişimcisi, çiftçisi;  ulaşım, inşaat, enerji ve tarım gibi birçok sektörde faaliyet yürüten bütün iş sahipleri, halkımız, enerji verimliliği hedeflerimize sahip çıkacak, çalışmalarımıza eşlik ederek ülkemizin enerjisini daha da yükseltmek için bizimle birlikte bu ortak amaca katkıda bulunacaktır. Enerji Verimliliği Derneği kurulduğu günden bugüne, kaynak verimliliğini üretimin ve tüketimin olduğu her alanda yaygınlaştırmak amacıyla birçok projeye imza attı, sosyal ve ticari alanda farkındalık oluşturmayı önemli ölçüde başardı. Benim de kuruluşunda imzamın olduğu 2008 tarihinde Enerji Verimliliği Meclisi ile başlayan bu yolculuk, daha sonra ENVER adıyla faaliyetlerine devam etti” dedi.