Toroslar EDAŞ Hatay'da kış hazırlıklarını sürdürüyor

Toroslar EDAŞ Hatay’da kış hazırlıklarını sürdürüyor

Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ (Toroslar EDAŞ), Hatay’da 15 ilçenin farklı köy ve mahallelerinde şebekenin tamamını gözden geçirerek bakım, yenileme ve yatırım çalışmalarına devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, il genelinde toplamda 549 milyon liraya ulaşan bütçeyle 62 dağıtım trafosu, 272 alçak gerilim saha dağıtım panosu ve 26 beton köşk tesis etti.

Toroslar EDAŞ, montajını gerçekleştirdiği 38 hücre, 6 bin 578 direk ve 2 bin 995 aydınlatma armatürüne ek olarak, 140 bina, 274 direk üstü trafo, 115 saha dağıtım kutusu ve 2 bin 710 kilometre uzunluğunda hattın bakımını tamamladı.

Şehir merkezi dahil 15 ilçenin farklı köy ve mahallelerinde 942 personel, 145 araç ile şebekenin tamamını gözden geçirerek bakım, yenileme ve yatırım çalışmalarını sürdüren Toroslar EDAŞ, 262 kilometre uzunluğunda yeraltı kablosu ve 86 kilometrelik enerji nakil hattı tesis ederek alternatif hatlarla elektrik kesintilerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Bakım çalışmaları kapsamında yoğun kar veya fırtına gibi atmosfer kaynaklı afetlere karşı hazırladığı afet aksiyon planlarıyla oluşabilecek arızaların en kısa sürede giderilmesi için gerekli araç bakımları tamamlandı, arıza onarımında ihtiyaç duyulabilecek teknik malzemeler lojistik hizmet merkezlerinde depolandı.

Toroslar EDAŞ, Hatay’a ek olarak Adana, Gaziantep, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinde hizmet veriyor. Söz konusu illerden birinde, yoğun kar, fırtına ya da sel gibi olağanüstü afetlere işaret eden meteoroloji tahminlerinin oluşması durumunda şirket, hizmet verdiği diğer illerden veya diğer Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nden destek ekiplerini teyakkuza geçiriyor.

Söz konusu meteorolojik tahminlerin gerçekleşmeye başlamasıyla Toroslar EDAŞ, kesintisiz enerji için söz konusu destek ekiplerini ilgili araç ve ekipmanlarıyla en hızlı şekilde afet bölgesine intikal ettiriyor.

AA