TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu sendika temsilcilerini dinledi

Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazanın tüm yönleriyle araştırılması ve benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu başkanlığında toplandı.

TBMM İliç Maden Kazasını Araştırma Komisyonu sendika temsilcilerini dinledi
SONER OKUR
  • Yayınlanma27 Haziran 2024 11:05
  • Güncelleme27 Haziran 2024 11:07

Komisyon Başkanı Uslu, toplantının açılış konuşmasında, Komisyon çalışmalarına başladıkları nisan ayından bugüne kadar 100 saate yakın toplantı ve görüşme, İliç’teki maden sahası ile Balıkesir’deki bir ocakta inceleme yaptıklarını söyledi.

Kamu kurum ve kuruluşları ile üniversitelerden 75 kişiyi dinlediklerini, sektörün paydaşlarıyla sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Uslu, maden kazaları ve çalışma şartlarına ilişkin ilgili bakanlıklar, yargı organları, meslek kuruluşları, madencilik fakültesi bulunan üniversiteler, sendikalar ve sivil toplum örgütleriyle şirketlerden bilgi talebinde bulunduklarını aktardı.

Şu ana kadar Komisyon’a yaklaşık 8 bin sayfalık doküman gönderildiğini belirten Uslu, “Komisyon toplantılarında şu ana kadar 2 bin 500 sayfanın üzerinde tutanak tutuldu. Kurumlardan gelen 8 bin sayfalık doküman da göz önünde bulundurulduğunda çalışmalarımız sonunda toplamda 10 bin sayfalık dokümantasyon oluştu. Rapor yazma sürecinde bunlardan da istifa edeceğiz ve inşallah altın madenciliği sektöründe bundan sonraki süreci sürdürülebilir ve güvenli hale getirecek bir öneri silsilesi oluşturacağız” diye konuştu.

Komisyonda, sektörde en çok üyesi bulunan işçi sendikaları konfederasyonlarına bağlı maden sendikalarının temsilcileri sunum yaptı, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.