Türkiye Enerji Zirvesi

Sabancı Holding’in konsolide satışları arttı

 Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artarak 9 milyar 100 milyon TL oldu. Sabancı Holding’in yılın ilk üç ayındaki konsolide net karı ise 669 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding’in toplam varlıkları ise 31 Mart 2017 itibari ile 317 milyar 385 milyon TL’ye, toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 23 milyar 634 milyon TL‘ye ulaştı.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “2017 yılının ilk üç ayında özellikle Perakende, Sigorta ve Enerji iş kollarımızda oldukça başarılı işlere imza attık.

Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Sabancı Holding olarak hedefimiz; içinde bulunduğumuz her sektörde paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaktır. Holding olarak yatırımlarımıza planladığımız gibi devam ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz için çalışmaya ve daha fazla değer yaratmaya devam edeceğiz.“ dedi.

ENERJİSA; VERİMLİLİK, REKABETÇİLİK VE OPERASYONEL MÜKEMMELLİK ODAKLI DEĞER YARATMAYA DEVAM EDİYOR

Enerjisa’da; verimlilik ve operasyonel mükemmellik odaklı faaliyetleri ile değer yaratmayı sürdürdüklerini belirten Mehmet Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın ilk çeyreğinin üretim, dağıtım ve satış iş kollarının tamamında, gerek pazar koşulları gerekse çeşitli düzenlemeler çerçevesinde önemli zorluklar içermiş olmasına rağmen Enerjisa olarak satışlarımızı %6, tek seferlik gelir ve giderler hariç faaliyet karımızı da %7 arttırdık. Bu dönemde de elektrik dağıtım ve satış alanlarında hizmet kalitemizi önemli oranda iyileştirmeye devam ettik. Üretimde devam eden arz fazlası, dönemsel olarak gerçekleşen doğal gaz kesintileri ve geçtiğimiz yıla göre yağış seviyesindeki azalmalar ile kendini gösteren zorlu pazar koşullarının olumsuz etkilerine rağmen, dengeli üretim portföyümüz, üretim birimlerimizin etkin optimizasyonu ve serbest piyasaya paralel gelişen ticaret faaliyetlerimiz ile değer yarattık.”

Göçmen, “Yine bu dönemde 62 MW kurulu gücünde Doğançay hidroelektrik santralimizi işletmeye alarak, inşa halindeki üretim yatırımlarımızı tamamlamış, ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesindeki katkımızı da artırmış olduk. Çok geniş bir coğrafyada hizmet verdiğimiz dağıtım alanında yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Ayrıca şu anda Enerjisa’da stratejik bir dönüşüm yaşıyoruz. Ortağımız E.ON ile birlikte Enerjisa ve iştiraklerini yeniden yapılandırmaya, bu çerçevede farklı dinamiklere sahip olan elektrik dağıtım ve perakende satış işlerimiz ile enerji üretim ve ticaret işlerimizi iki ayrı şirket halinde yönetmeye karar verdik. Böylelikle, pazar ve müşteri ihtiyaçlarına tam olarak odaklanabilecek iki güçlü şirket yaratmayı hedefliyoruz.”

“ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI VE ÖNGÖRÜLEBİLİR PİYASA İÇİN DAHA FAZLA ÇALIŞMALIYIZ”

Türkiye enerji sektörünün büyümesi ve gelişimi için stratejileri ortaya koyan Milli Enerji Politikası’nın üç ana bileşeninin enerji güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa olarak belirlenmesini çok önemli gördüğüne işaret eden Göçmen, ülkemizin enerji kaynaklarının artan oranlarda ekonomiye kazandırılmasının, enerji güvenliği, istihdam, cari işlemler dengesi gibi alanlarda çok değerli katkısı olacağına inandığını ifade etti. Son dönemde güneş, rüzgar ve linyit projeleri ile yaratılan yeni ivmenin önemine dikkat çeken Göçmen, Türkiye’nin eş zamanlı olarak enerji yoğunluğunu azaltma yönünde adımlarını da hızlandırması gerektiğini belirterek şunları ifade etti: “Enerjide arz veya üretim tarafı ve büyümenin yanı sıra, tüketime de yoğunlaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Serbest, öngörülebilirliği güçlendirilmiş, rekabete dayalı işleyen ve yeterli derinliğe sahip enerji piyasalarına yönelik atılmış olan adımları mutlaka sürdürmeliyiz.”

“SANAYİ ŞİRKETLERİMİZDE BAŞARILI İŞLERE İMZA ATTIK”

Sabancı Holding Sanayi Grubu’nun faaliyetlerine de değinen Göçmen: “Sanayi Grubumuz ilk üç ayda çok başarılı işlere imza attı. “Yaşamı Güçlendiriyoruz” vizyonuyla yola çıktığımız Kordsa şirketimizde geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirilen yatırımlar, pazar ve müşteri odaklı faaliyetler ve operasyonel verimlilik yaklaşımı, finansal göstergelere olumlu yansıdı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre operasyonel kârlılığımızı %50 artırdık ve net kârımız %31’lik artışla 74.3 milyon TL oldu.

“Temsa şirketimizle de bugün dünyanın bir çok ülkesine otobüs ihraç eder konumundayız. Son teknolojileri kullanarak geliştirdiğimiz otobüslerimizle fark yaratmaya devam ediyoruz.”
“Brisa şirketimizle birlikte, %4 oranında büyüyen Avrupa otomobil lastikleri pazarında Lassa markamızla; özellikle İngiltere, Fransa, Sırbistan, Yunanistan, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya ve Polonya’da pazarın üzerinde bir performans sergiledik.

“ÇİMENTO ŞİRKETLERİMİZ SEKTÖRDEKİ LİDERLİKLERİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR”

Çimento şirketlerinin faaliyetlerine de değinen Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Çimento şirketlerimiz Akçansa ve Çimsa ile sektördeki liderliğimizi bu dönemde de sürdürdük. Akçansa şirketimizle benimsediğimiz pazar ve müşteri odaklı pazarlama anlayışıyla müşterilerimizin bizden talep ettiği ürünleri geliştiriyor, üretiyor ve pazarlıyoruz. Bu anlayışla Türkiye’nin en önemli projelerinde iş ortağı olarak yer alıyoruz. Bunun yanı sıra ABD için geliştirdiğimiz Low Alkali Çimento ile bu pazarın kapısını açtık. Bugün ABD’nin tercih ettiği en önemli çimento markasıyız.

“ÇİMSA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ALANINDA SEKTÖRÜNDE İLKLERE İMZA ATIYOR”

Çimsa şirketimizle de 2016 yılında yaptığımız yatırım tutarı 196 milyon doları, ihracatımız ise 110 milyon doları buldu. Çimsa ile her yıl 5,6 milyon ton çimento üretiyoruz ve 65 farkı ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu yıl 165 milyon ABD doları yatırımı ile gerçekleştirilen Çimsa Afyon Fabrikası devreye alındı.

Sürdürülebilirlik ve çevre konularında da başarılı işlere imza atan Çimsa şirketimiz 2010 yılında sektördeki ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayarak çıktığı bu yolculukta 2017 yılında ilk Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınlayarak hem ülkesine hem de sektörüne örnek olmaya devam ediyor. CDP Türkiye 2016 raporlama döneminde şirket başarısı sayesinde A- puan alarak, Türkiye İklim Liderleri Ödülleri’ne layık görüldü ve çimento sektöründe de bir ilki başardı. Çimsa, Eskişehir Fabrikası 2. Tesisi’nde artık yakıt tüketiminin %33 gibi önemli bir oranını alternatif yakıtlardan karşılıyor.