Mısır'daki El-Dabaa NGS'nin üçüncü ünitesinin ana inşaat aşaması başladı

Mısır’daki El-Dabaa NGS’nin üçüncü ünitesinin ana inşaat aşaması başladı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Mühendislik Birimi ASE AŞ’nin tasarımını ve yapımını üstlendiği Mısır’ın ilk nükleer güç santrali (NGS) El-Dabaa NGS’nin üçüncü ünitesi için ilk betonun döküldüğü bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Mısır Nükleer ve Radyolojik Düzenleme Kurumu tarafından 29 Mart’ta El-Dabaa NGS’nin üçüncü ünitesi için gerekli inşaat izinlerinin verilmesinin ardından ilk betonun dökülmesi için tören düzenlendi.

Böylece, El-Dabaa NGS’nin üçüncü ünitesinin ana inşaat aşaması başlamış oldu.

Mısır Nükleer Güç Santralleri Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Emced El-Vekil, törende yaptığı konuşmada El-Dabaa NGS projesinin ortak ve sürekli bir çabanın sonucu olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz yıl, birinci ve ikinci ünite için ilk betonun dökülmesi ve birinci üniteye kor tutucunun teslim edilmesi de dahil olmak üzere projenin birçok önemli dönüm noktasına tanıklık ettik. Proje, planlanan takvime uygun olarak ilerlemektedir. üçüncü Ünitenin ilk beton dökümüne ve bu ortak hedef doğrultusunda çalışan ekiplerin özverili çalışmalarına tanıklık etmek üzere burada bulunuyoruz. Mısır’ın ilk nükleer güç santralini başarıyla teslim etmek amacıyla daha da önemli başarılara imza atmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Atomstroyexport AŞ’nin NGS inşaat proje yönetiminden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alexander Korchagin de bu önemli başarının kaydedilen istikrarlı ilerlemeye dayandığını belirterek, şunları kaydetti:

“El-Dabaa Nükleer Güç Santralinin üçüncü Ünitesinin inşasına başlanması, projenin ivme kazandığı anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz yıl birinci ve ikinci ünitelerin inşaat çalışmalarının başlamasına tanık olduk. Bugün ise üçüncü Ünitenin ana inşaat aşamasına geçerek önemli bir adım daha atıyoruz. ASE AŞ için VVER-1200 tasarımlı ünitelerin inşası, ekipman üretim sürecini ayarlamamıza ve El-Dabaa Nükleer Güç Santrali projesiyle ilgili belirli özellikleri dikkate alarak inşaat personelinin çekirdek ekibini oluşturmamıza olanak tanıyan tanıdık ve iyi test edilmiş bir süreçtir. İyi koordine edilmiş ortak çalışma için Mısırlı ortaklarımıza minnettarız. Birlikte bu iddialı projeyi hayata geçirmeyi başaracağız.”

EL-DABAA NGS’NİN ÖZELLİKLERİ

El-Daaba NGS, Akdeniz kıyısında, Kahire’nin 300 kilometre kuzeybatısındaki Matruh Valiliği’ne bağlı El-Daaba kentinde inşa edilecek Mısır’ın ilk nükleer güç santrali olma özelliğini taşıyor.

Santral, her biri 1200 megavat güce sahip VVER-1200 tipi 3+ nesil 4 üniteye sahip olacak. Halihazırda başarıyla işletilen en yeni nesil teknoloji olma özelliği taşıyan bu tip reaktörler, Rusya’da Novovoronej ve Leningrad NGS’de bulunuyor. Novovoronej NGS ve Leningrad NGS’nin her birinde VVER-1200 tipi iki reaktör yer alıyor. Rusya dışında, Belarus NGS’deki VVER-1200 tipi reaktörlü bir güç ünitesi Kasım 2020’de şebekeye bağlandı.

El-Daaba NGS, 11 Aralık 2017’de yürürlüğe giren sözleşmelere göre inşa ediliyor. Sözleşmenin getirdiği yükümlülüklere uygun olarak, Rus tarafı sadece santrali inşa etmekle kalmayacak, aynı zamanda tüm yaşam döngüsü boyunca nükleer yakıt tedarik edecek. NGS ve Mısırlı ortaklara, operasyonunun ilk 10 yılında personelin eğitimi ve operasyon ve hizmet desteği konusunda da yardım sağlayacak Ayrı bir anlaşmaya göre, Rus tarafı özel bir depo inşa edecek ve kullanılmış nükleer yakıtın depolanması için konteynerler tedarik edecek.

Rusya, dost ülkelerle iş birliğine önem vererek uluslararası ticari ve ekonomik ilişkilerini sürekli olarak geliştiriyor. Dış kısıtlamalara rağmen ülke ekonomisi ihracat potansiyelini artırıyor, dünyanın dört bir yanına ürün, hizmet ve hammadde gönderiyor. Enerji sektöründe büyük uluslararası projelerin hayata geçirilmesi de devam ediyor. Rosatom ve işletmeleri bu çalışmalarda aktif rol alıyor.

AA