İstanbul Avrupa Yakası’nda enerji okuryazarlığı ilk hafta 6 okulda, 670 öğrenciye ulaştı

İstanbul Avrupa Yakası’nda enerji okuryazarlığı ilk hafta 6 okulda, 670 öğrenciye ulaştı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve CK Enerji Boğaziçi Elektrik arasında imzalanan protokolün ardından Avrupa Yakası’nda belirlenen pilot okullarda enerji okuryazarlığı eğitimleri başlatıldı. CK Enerji Boğaziçi Elektrik uzmanları kısa sürede 6 okulda 670 öğrenciye enerji okuryazarlığı eğitimleri verdi.

CK Enerji Boğaziçi Elektrik’in Enerji Okuryazarlığı Projesi, İstanbul Avrupa Yakası’nda ilk ve ortaokul öğrencileri ile buluştu.  CK Enerji Boğaziçi Elektrik ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında kasım ayında imzalanan protokolün ardından Avrupa Yakası’nda belirlenen pilot okullarda 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı boyunca devam edecek olan “Enerji Okuryazarlığı” eğitimleri de başladı. Bir hafta gibi kısa bir sürede Bahçelievler, Bakırköy ve Başakşehir ilçelerinde bulunan 6 okulda Enerji Okuryazarlığı eğitimlerini tamamlayan CK Enerji Boğaziçi Elektrik uzmanları toplam 670 öğrenciye ulaştı.

“TOPLUMUN HER KESİMİNE ULAŞAN BİR PROJE”

Enerji kaynaklarının verimli kullanımının öneminin giderek arttığına işaret eden CK Enerji Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü Halit Bakal, Enerji Okuryazarlığı Projesi ile toplumun her kesimine ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, “2018 yılında CK Enerji Grubu tarafından başlatılan projenin İstanbul Avrupa Yakası’ndaki ayağını da biz üstlendik. Şeffaf fatura, tüketim hesaplama modülü, tüketici kitapçığı ve verimlilik önlemleri gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Bu projenin çocuklara ve onların aracılığı ile ailelere ulaşması için de ilk olarak 2019 yılında bölgemizde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile enerji okuryazarlığı eğitimlerimizi devreye aldık. Pandemi döneminde de online olarak projemizi sürdürdük. Bu yıl ise aynı heyecan ile yeni bir protokol yaptık.   Hedefimiz bu eğitim dönemi sonunda çocuklarımızla birlikte ailelerine de ulaşarak, enerji kaynaklarının doğru ve verimli kullanımı konusunda destek sunmak” değerlendirmesinde bulundu.

EĞİTİMİNİ TAMAMLAYAN ÖĞRENCİLERE “ENERJİ ELÇİSİ SERTİFİKASI” VERİLİYOR

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde CK Enerji Boğaziçi Elektrik, pilot olarak belirlenen okullarda ilkokul 3. ve 4. sınıf, ortaokul 5. ve 6. sınıf öğrencilerine “elektriğin ne olduğu, nasıl üretildiği, güvenli elektrik kullanımı, enerji verimliliği, evde ve okulda enerji tasarruf yöntemleri” anlatılıyor. 

Eğitim alan öğrencilere program sonrasında “Enerji Elçisi Sertifikası” verilirken yeşil enerji konusunda da toplumsal farkındalık için ilk adım atılıyor. Ayrıca Enerji Okuryazarlığı eğitimlerinin sonuçlarını ölçümlemek için eğitim öncesi ve sonrasını kapsayan 6 aylık dönemlerdeki elektrik faturaları takip edilerek tüketimlerini en fazla düşüren 3 okula ödül verilmesi yönünde de çalışma yürütülüyor.