ESCON Enerji, Lactalis’in Ukrayna fabrikasının soğutmada harcadığı elektriği yüzde 26 düşürecek

ESCON Enerji, süt ve süt ürünleri sektöründe dünyanın lider firması olan Lactalis’in Ukrayna Mykolaiv fabrikasında geçen Kasım ayında başladığı performans garantili enerji verimliliği projesini Nisan ayı içerisinde tamamlayacak. Fabrikanın buzlu sisteminde yapılan revizyonla soğutma için harcanan elektrik tüketiminde yüzde 26, toplam fabrika enerji tüketiminde yüzde 12 tasarruf sağlanacağını söyleyen ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, […]

ESCON Enerji, Lactalis’in Ukrayna fabrikasının soğutmada harcadığı elektriği yüzde 26 düşürecek
Kubilay Aydeğer
  • Yayınlanma25 Mart 2021 10:49

ESCON Enerji, süt ve süt ürünleri sektöründe dünyanın lider firması olan Lactalis’in Ukrayna Mykolaiv fabrikasında geçen Kasım ayında başladığı performans garantili enerji verimliliği projesini Nisan ayı içerisinde tamamlayacak.

Fabrikanın buzlu sisteminde yapılan revizyonla soğutma için harcanan elektrik tüketiminde yüzde 26, toplam fabrika enerji tüketiminde yüzde 12 tasarruf sağlanacağını söyleyen ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, global tedarikçisi oldukları Lactalis’in Ukrayna fabrikasında yapılan bu yatırımın kendini iki yılın altında bir sürede amorti edeceğine dikkat çekti.  

ESCON Enerji, uluslararası tecrübesiyle yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da sürdürülebilir enerji yönetimine yönelik projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. ESCON Enerji bu kapsamda son olarak, süt ve süt ürünleri sektöründe dünyanın lider firması olan Lactalis’in Ukrayna Mykolaiv fabrikasında başladığı enerji verimliliği projesinde sona yaklaştı. 2020 yılının Kasım ayında başlanan projenin, Nisan ayı içinde anahtar teslim olarak tamamlanması planlanıyor. 

“ESKİ VE DÜŞÜK VERİMLİ SİSTEMİ SON TEKNOLOJİ SOĞUTMA SİSTEMİ İLE DEĞİŞTİRİYORUZ”

Projenin detayları hakkında bilgi veren ESCON Enerji Genel Müdürü Onur Ünlü, “Süt ve süt ürünleri üretiminin en önemli süreçlerinden birini buzlu su sistemleri oluşturuyor. Biz de tüm işletmelerinde çevreye duyarlı, yüksek teknolojili ve enerji verimli üretime büyük önem veren Lactalis’in Ukrayna fabrikasında, soğutma sisteminin revizyonunu yapmak üzere harekete geçtik. Bu kapsamda eski ve düşük verimli sistemi, son teknoloji soğutma sistemi ile değiştiriyoruz. Performans garantili enerji verimliliği revizyonumuz ile yılda 851.708 kW elektrik tasarrufu elde edilecek. Bu da fabrikanın soğutma için harcadığı elektrik tüketiminde yüzde 26, toplam fabrikanın enerji tüketiminde yüzde 12 tasarrufa denk geliyor. Bu yüksek tasarruf sayesinde proje kendini iki yılın altında bir sürede amorti edecek” dedi.

HEDEF LACTALIS’İN DÜNYA GENELİNDEKİ 250 FABRİKASINA HİZMET VERMEK

Lactalis’in global sistem çözüm ortağı olarak firmanın Türkiye ve yurt dışındaki fabrikalarında enerji verimliliği çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Onur Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bugüne kadar Lactalis’in Türkiye’de bulunan beş fabrikasında atık ısı geri kazanımı, soğutma sistemi ve soğuk hava depoları revizyonu, enerji izleme ve otomasyon sistemleri olmak üzere birçok projeyi hayata geçirdik. Ayrıca bu projelerin Verimlilik Artırıcı Proje desteklerinden faydalanması için danışmanlık hizmeti verdik. Bu başarılı çalışmaların ardından Lactalis’in global tedarikçisi olduk. Bu da Lactalis’in dünya genelinde bulunan 250’ye yakın fabrikasına enerji verimliliğini artırıcı hizmet ve sistem çözümleri verebileceğimiz anlamına geliyor. Şu ana kadar firmanın Güney Afrika, Efremov-Rusya ve Pavlograd-Ukrayna fabrikalarına teknik destek hizmeti sağladık. Hedefimiz, Lactalis’in Laval-Fransa’da bulunan mühendislik merkezi ile koordineli olarak bütün üretim tesislerine hizmet verebilmek.”

PERFORMANS GARANTİLİ PROJE 7/24 ÇEVRİM İÇİ OLARAK İZLENEBİLECEK

ESCON Enerji, Lactalis’in Ukrayna Mykolaiv fabrikasında, eski ve düşük verimli, soğutucu akışkan olarak amonyak kullanılan soğutma sistemini, Mitsubishi Heavy Industries firmasının son teknoloji ile imalatını yaptığı su soğutmalı, R134A soğutucu akışkanlı ve santrifüj kompresörlü soğutma grubu ile değiştiriyor. Proje kapsamında soğutma grubu değişimine ilaveten kapalı tip ve hız sürücülü soğutma kulesi, debi kontrolü için hız sürücülü kondenser ve evaporatör pompaları ile enerji izleme ve otomasyonu sistemleri kurulacak. ESCON’un geliştirdiği Energy Eye çevrim içi izleme sistemi ile performans garantili kurulan sistemin tüm parametreleri 7/24 canlı olarak izlenebilecek.