EPDK’dan indirim açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), özel sektör dağıtım şirketlerine sattığı toptan elektrik fiyatını indirdiği ancak vatandaşa bu düşüşü yansıtmadığı iddialarına ilişkin açıklamada bulundu.

EPDK’dan yapılan açıklama şu şekilde:
“Bugün bir gazetede “Halka Değil Elektrik Şirketlerine Çalıştılar” manşeti ile çıkan bir haberde EPDK’nın; devletin özel sektör dağıtım şirketlerine sattığı toptan elektrik fiyatını indirdiği ancak vatandaşa bu düşüşü yansıtmadığı iddia edilmiştir.
Tamamen bilgisizlikle ve EPDK’yı yıpratma gayesi ile yazılmış haberin gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.
Öncelikle vurgulamak gerekir ki TETAŞ’ın fiyatının düşmesi elektriğin vatandaşa yansıyan maliyetinin TETAŞ kaynaklı olan kısmının da düşmesi demektir. Diğer bir ifadeyle önümüzdeki üç ay eğer TETAŞ fiyatı 16.2 kr/kWh olarak kalsaydı elektriğe tüketicilerimiz 40 milyon TL daha fazla harcayacaktı.

Yani TETAŞ fiyatı düştüğünde bu düşüş olduğu gibi EPDK tarafından hesaplanan tarifelerde dikkate alınmakta ve dağıtım ve perakende şirketleri tarafından tüketiciye yansıtılmaktadır. 1 Nisan’dan itibaren geçerli tarifeler hesaplanırken TETAŞ fiyatı EPDK tarafından 16.2 kr değil 16.0 kr olarak dikkate alınmış ve tüketicinin 40 milyon TL fazla ödemesinin önüne geçilmiştir.

Elektrik tarifelerinin belirlenmesinde TETAŞ fiyatı gibi birçok parametre yer almakta olup bu parametreler ağırlıkları oranında nihai tarifeler üzerinde etkili olmaktadır.

Bazı parametrelerde yükseliş bazı parametrelerde ise düşüş söz konusudur ve nihai olarak belirlenen elektrik tarifelerinde de 1 Nisan itibariyle herhangi bir değişiklik olmamıştır.

En önemli noktalardan biri de haberde yer aldığı gibi şirketlerin TETAŞ fiyatının düşmesinden kazançlı çıktığı yönündeki bilgi hatasıdır. Elektrik dağıtım ve perakende şirketleri TETAŞ fiyatının düşmesi veya yükselmesinden herhangi bir kazanç sağlayamaz. Çünkü EPDK tarife hesaplama metodolojisi çerçevesinde TETAŞ fiyatındaki düşüşü zaten anında tarifeye yansıtır ve tüketicinin bu düşüşten kazançlı çıkmasını sağlar.”