Türkiye Enerji Zirvesi

EPDK piyasalar için ilk niteliği taşıyan çalışmayı hizmete sundu

EPDK Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı, dijital dönüşüme yönelik kavramların, terimlerin ve tanımların yer aldığı kılavuz bir eser hazırlayarak bu alanla ilgilenen herkesin istifadesine sundu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ‘Enerjide Dijital Dönüşüm Sözlüğü’nü kamuoyuyla paylaştı.

Enerji sektöründe dijital dönüşüme yönelik kavramların, terimlerin ve tanımların yer aldığı ‘Enerjide Dijital Dönüşüm Sözlüğü’ yayınlandı.

Dünya, elektrikli araçların hızla yaygınlaştığı, karbon emisyonlarına yönelik piyasaların oluştuğu, alternatif yakıtların devreye girdiği, araştırma ve geliştirme yatırımlarının hızla enerji dönüşümüne yöneldiği bir süreçten geçiyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bu sürecin doğasına uygun adımları atarak sektöre rehberlik ediyor ve enerji piyasalarının gelişimine katkı sağlıyor. EPDK bünyesinde kurulan Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı da akademik çalışma ortamına benzer bir atmosferde ve sektörle yoğun iletişim içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı; dijital dönüşüme yönelik kavramların, terimlerin ve tanımların yer aldığı kılavuz bir eser hazırlayarak bu alanla ilgilenen herkesin istifadesine sundu.

Enerji dönüşümü alanında dil birliğinin sağlanması ve Türkçe terim kullanımının yaygınlaştırılması hedefiyle hazırlanan Enerjide Dijital Dönüşüm Sözlüğü, ilgili kavramların daha iyi anlaşılmasına, doğru ve akıcı bir şekilde kullanmasına da yardımcı olacak.

Piyasalarımız için ilk niteliği taşıyan bu çalışmamızı daima geliştireceğiz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz sözlükte yer alan takdim yazısında enerji sektörünün dinamik ve sürekli kendini yenileyen, geliştiren bir sektör olduğunu vurgulayarak; “Piyasalarımız için bir ilk niteliği taşıyan bu çalışmamızı gelişen teknolojiler ve ihtiyaçlar çerçevesinde hem güncelleyeceğiz hem de geliştireceğiz. Bu sebeple önümüzdeki süreçte sektör paydaşlarımızın ve konuyla ilgilenen uzmanların görüş ve önerilerini almaktan memnuniyet duyacağız. Özverili ve titiz bir çalışmanın ürünü olan bu sözlükte emeği geçen başta Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanımız Zafer Korkulu, Grup Başkanı Dr. Okan Yardımcı ve Mühendis Dr. Zühre Aydın olmak üzere bütün çalışma arkadaşlarıma ve Enerji Uzmanları Derneğine teşekkür ediyorum.” dedi.