Enerjisa Europe, ETCSEE 2022’de “platin sponsor” olarak yer aldı

Enerjisa Üretim’in iştiraki olarak Avrupa’da enerji ticareti gerçekleştirmek amacıyla kurulan Enerjisa Europe, Avrupa’nın en önemli enerji ticareti etkinliklerinden biri olan ETCSEE 2022’de (Orta ve Güneydoğu Avrupa Enerji Ticaret Konferansı) platinum sponsor olarak yer aldı. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen konferansta, Enerjisa Europe’un faaliyetleri ve enerji ticareti konusunda sağlanabilecek olası iş birlikleri hakkında bilgilendirme yapıldı. 

Enerjisa Üretim’in iştiraki olarak kurulan Enerjisa Europe, Enerjisa Üretim’in uzmanlığını ve bilgi birikimini kullanarak, Güneydoğu Avrupa’da enerji ticareti gerçekleştirme, bu ülkelerin enerji pazarında aktif bir oyuncu olma hedefiyle kuruldu. Macaristan merkezli kurulan Enerjisa Europe, bu bölgelerde enerji ticareti gerçekleştirmek için gerekli izin ve lisans süreçlerini tamamlayarak faaliyetlerine başladı bu kapsamda ilk etapta enerji ticareti Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Romanya ve Yunanistan enerji piyasalarında gerçekleştirilmeye başlandı.    

Bu yıl Enerjisa Europe’un platinum sponsorluğunda Budapeşte’de düzenlenen ETCSEE 2022’de enerji ticareti alanında bölgede hangi stratejilerin uygulamaya konulduğu, sonuçların neler olduğu ve piyasada geleceğin trendlerinin neler olduğu tartışılarak sektör uzmanları arasında bilgi alışverişinde bulunuldu. Etkinlik, Enerjisa Europe Genel Müdür Yardımcısı Yusuf İlimsever’in enerji piyasaları ve enerjinin geleceği hakkında yaptığı açılış konuşmasıyla başladı. İlimsever, “Eğer ticaretin gelecekte de bugünkü kadar önemli olmasını istiyorsak, yenilenebilir dostu ticaret mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor. Mevcut Pazar fırsatları, gün geçtikçe bizlere daha büyük olanaklar sağlıyor. Önümüzdeki imkanlar dahilinde enerji alanında senaryolarımız hazır ve doğru bir planlama ile enerji ticareti giderek güçlenecek” dedi.

Etkinliğin Güneydoğu Avrupa’dan Bölgesel Enerji Piyasası İçgörüleri panelinde konuşan Enerjisa Europe Elektrik Ticareti ve Yapılandırılmış Ticari Ürünler Departman Lideri Hüseyin Yeğin, “Şirketler, yetenekli ticaret profesyonellerinden ziyade, niceliksel verileri ve risk yönetimi araçlarıyla fark yaratarak sektörün geleceğini belirleyecek” dedi. Doğal Gaz Piyasalarında Arz Güvenliği panelinde konuşan Enerjisa Europe Gaz Ticareti ve Yapılandırılmış Ticari Ürünler Departmanı Lideri Sefa Furkan Gül ise, “Enerji ticareti piyasasında, acil durumlara hazırız. Dünyada, bölgesel krizlere rağmen enerji ticareti sürmekte ve şirketler planlarını bu doğrultuda yönetmektedir” şeklinde konuştu.

Etkinlik boyunca Enerjisa Europe standı yoğun ilgi görürken, standa uğrayan katılımcılara Enerjisa Europe hakkında bilgiler paylaşıldı. Etkinlik, ikili görüşmeler ile sona erdi.