Elektrikli araç satışları ABD ve Avrupa’da arttı

 ABD’de yılın ilk 4 ayında satılan araç sayısı 2017 beklentilerinin altında kalırken Elektrikli araç satışları ise artmaya devam etti.

ABD’de elektrikli ve hibrid araç satışları ilk çeyrekteki güçlü büyümesini devam ettirerek Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,3 artışla 14,335 adete yükseldi. En yüksek satış artışı Kia, Hyundai, GM, Nissan, Toyota ve Daimler’de görüldü. 2017’de piyasaya sunulan yeni elektrik araç modelleri satışlardaki artışta etkili olurken 2017’de satılan elektrik araç sayısının rekor kırması bekleniyor.

Federal ve merkezi bütçeden sağlanan teşvikler, Tesla’nın agresif pazarlama stratejisi ve düşmeye devam eden batarya maliyetleri artışta etkili oldu. İsveç merkezli EV Volumes 2017’de ABD’de elektrikli ve hibrid araç satışlarının yüzde 60’a yakın artacağını ve özellikle yılın son çeyreğinde Tesla’nın Model 3 araç satışının bu büyümede etkili olacağını öngörüyor. Nissan’ın Eylül’de satışa sunulacak Leaf modelinin son çeyrekte önemli satış rakamları yakalaması bekleniyor.

AVRUPA’DA ELEKTRİK ARAÇ SATIŞLARI YÜZDE 30 ARTTI

Bu yılın ilk çeyreğimde Avrupa’da gerçekleştirilen elektrik araç satışları ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Alternatif yakıtlı toplam araç satışlarındaki artış ise yüzde 38 olarak gerçekleşti. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği verilerine göre, Avrupa genelinde trafiği kayıt olan toplam yeni elektrikli araç sayısı bir önceki yıla göre 11 adet artışla 47,196 adete yükseldi.

Elektrikli araçların en hızlı arttığı ülke İspanya ve Almanya olurken bu ülkeleri Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya takip etti.

AVRUPA’DA ELEKTRİK ARAÇ SATIŞLARI YÜZDE 30 ARTTI