Elektrik dağıtım şirketlerine ek teşvik şansı

EPDK Başkan Yardımcısı Ulutaş, elektrik dağıtım şirketlerine çeşitli alanlarda ek teşvik unsurları oluşturulabileceğinin işaretini verdi. Sibel ACAR-ANTALYA/ EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından düzenlenen 3. Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, kurum olarak tarife döneminde iş sağlığı ve güvenliğini kalite parametresi olarak başlattıklarını […]

Elektrik dağıtım şirketlerine ek teşvik şansı
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma28 Şubat 2020 14:43

EPDK Başkan Yardımcısı Ulutaş, elektrik dağıtım şirketlerine çeşitli alanlarda ek teşvik unsurları oluşturulabileceğinin işaretini verdi.

Sibel ACAR-ANTALYA/ EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) tarafından düzenlenen 3. Elektrik Dağıtım Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kongresi’nin açılışında yaptığı konuşmada, kurum olarak tarife döneminde iş sağlığı ve güvenliğini kalite parametresi olarak başlattıklarını ve bir sonraki uygulama döneminde de bunu sürdüreceklerinin altını çizdi.

Dağıtım şirketlerinin iş sağlığı ve güvenliği bilincinin geliştirilmesi için yaptıkları Ar-Ge çalışmalarının önemli olduğunu ve bu çalışmalara desteklerin süreceklerini ifade eden Ulutaş, EPDK’nın başka iş sağlığı güvenliği kriterleri de belirleyerek yeni teşvik unsurları veya ceza unsurları oluşturabileceğinin de işaretini verdi.

 DÜZENLEME HAKKINDA

EPDK 2016’da yaptığı düzenlemeyle, dağıtım şirketlerine ölümlü iş kazası yaşanmayan yılın takip eden ikinci yılında EPDK tarafından izin verilen toplam gelirinin binde 5’i kadar azaltıp ölümlü iş kazası yaşanmaması halinde olması gereken planlanan gelirini tarife yolu elde etme hakkı tanıdı. İlk olarak 2018 ve 2019 döneminde uygulanan bu teşvikin gelecek dönemde de devamı isteniyor.