“Batarya, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji kritik öneme sahip”

LİMAK CEO’su Birol Ergüven konuşmasında, batarya, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji gibi kaynak ve yatırımların en doğru şekilde yönetilmesi gerektiğini ve bunun kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Eylül Şahin / İstanbul Pomega Enerji Depolama Teknolojileri, 7 Mart 2024’te İstanbul’da bir etkinlik düzenledi. Enerji depolama ekosisteminin konusunda uzman kişilerle uçtan uca ele alındığı ‘Pomega Enerji Depolama Günü’nde, sektördeki son gelişmeler ve gelecek vizyonları konuşuldu. Etkinliğe sektör paydaşından bir çok isim katılım sağladı.

Etkinlik kapsamında, “Şebeke Olmayan Yerlerde Elektrik Depolama”, “Vaka Çalışmaları-Dünya Örnekleri ve Türkiye Yansımaları”, “Depolamalı Güneş, Rüzgar Santralleri ve Mevzuat”, “Enerji Depolama Finansı”, “Evsel Uygulamalar” ve “Enerji Depolama Teknolojilerinin Yakın Geleceği” oturumlarına yer verildi.

Programın açılış konuşmasını POMEGA Genel Müdür Yardımcısı Saim Hacıağaoğlu gerçekleştirdi. Hacıağaoğlu, 2016 yılından bu yana çok önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Moderatörlüğünü SOLARBABA Kurucusu Ateş Uğurel’in yaptığı açılış oturumunda, POMEGA Kurucusu Sami Aslanhan ve LİMAK CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Birol Ergüven’de konuşma yaptı.

POMEGA Kurucusu Sami Aslanhan,mikroçip üretimi ile ilgili sorulan soruya, “Biz enerjimizi batarya üretime veriyoruz” cevabını vererek şu anlık mikroçip üretiminin gündemlerinde olmadığını ifade etti.

Aslanhan, batarya kimyasalları üzerinde çalıştıklarını bu açıdan yeni kimyasalların gelişimi konusunda da araştırmalarının devam ettiğini belirtti.

LİMAK CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Birol Ergüven konuşmasında, “Batarya, elektrifikasyon ve yenilenebilir enerji kaynaklarının en doğru şekilde yönetilmesi gerekiyor” diyerek bunun kritik öneme sahip olduğunu ifade etti.

Ayrıca Ergüven, şu an en ucuz elektrik üretme yönteminin güneş enerjisi olduğunu vurguladı.

Etkinlik POMEGA Genel Müdürü Osman Şahin Köşker’in konuşmasının ardından son buldu.