Türkiye Enerji Zirvesi

Başkent EDAŞ, Bartın'ı bakım ve yatırımlarıyla aydınlattı

Başkent EDAŞ, Ankara’da kesintisiz elektrik için hazırlıklarına devam ediyor

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ), Ankara’da kaliteli ve kesintisiz enerji için şehir merkezi dahil 25 ilçenin farklı köy ve mahallelerinde 1510 personel, 525 araç ile şebekenin tamamını gözden geçirerek bakım, yenileme ve yatırım çalışmalarını sürdürüyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, il genelinde toplamda 1 milyar 402 milyon liraya ulaşan bütçeyle, arızaların gerçekleşmeden önlenmesi ve tüketicilerin rahat bir kış geçirmesi için yıl boyunca çalışmalarını sürdüren Başkent EDAŞ, 97 dağıtım trafosu, 451 alçak gerilim dağıtım panosu ve 93 beton köşk tesis ederek çalışmalarını sürdürdü.

Başkent EDAŞ, montajını gerçekleştirdiği 243 hücre, 4 bin 13 direk ve 1714 aydınlatma armatürüne ek olarak, 319 bina, 109 direk üstü trafo, 1196 saha dağıtım kutusunun ve 6 bin 4 kilometre uzunluğundaki hattın bakımını tamamladı. Ayrıca şirket, 445,31 kilometre uzunluğunda yeraltı kablosu ve 40,04 kilometrelik enerji nakil hattı tesis ederek alternatif hatlarla elektrik kesintilerinin önüne geçmeyi hedefledi.

Şirket, olağanüstü kış şartlarının neden olabileceği afet kaynaklı arıza ve kesintilere yönelik olarak da hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda Başkent EDAŞ, yoğun kar veya fırtına gibi atmosfer kaynaklı afetlere karşı hazırladığı afet aksiyon planlarıyla oluşabilecek arızaların en kısa sürede giderilmesi için gerekli araç bakımlarını tamamladı, arıza onarımında ihtiyaç duyulabilecek teknik malzemeleri ise lojistik hizmet merkezlerinde depoladı.

Ayedaş ve Toroslar EDAŞ ile birlikte Enerjisa Enerji’nin 3 elektrik dağıtım şirketinden biri olan Başkent EDAŞ, Bartın’a ek olarak Ankara, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde hizmet veriyor.

Hizmet verdiği illerden birinde, yoğun kar, fırtına ya da sel gibi olağanüstü afetlere işaret eden meteoroloji tahminlerinin oluşması durumunda şirket, hizmet verdiği diğer illerden veya diğer Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nden destek ekiplerini teyakkuza geçirebiliyor.

Söz konusu meteorolojik tahminlerin gerçekleşmeye başlamasıyla Başkent EDAŞ, kesintisiz enerji için söz konusu destek ekiplerini ilgili araç ve ekipmanlarıyla en hızlı şekilde afet bölgesine intikal ettirebiliyor.

AA