Alaçatı RES’in yeni türbinleri 2025’in ilk yarısında devrede

Yerli rüzgar türbini çalışmalarında sona yaklaşıldı. Geliştirilen jeneratör ve güç dönüştürücülerinin prototiplerinin testlerine başlandı. Alaçatı RES’inin yeni  türbin ve jeneratörlerinin 2025 yılının ilk yarısında devreye alınması planlanıyor. Genel Müdürümüz Zafer Benli rüzgar türbin üretimiyle ilgili ASELSAN’da gerçekleştirilen “Proje İlerleme Toplantısı’na katıldı.  ESKİ TEKNOLOJİ, DÜŞÜK VERİM VE YEDEK PARÇA SIKINTILARI İzmir Alaçatı Rüzgar Santrali ASELSAN işbirliğinde […]

Alaçatı RES’in yeni türbinleri 2025’in ilk yarısında devrede
Sibel Acar
  • Yayınlanma15 Haziran 2024 15:05

Yerli rüzgar türbini çalışmalarında sona yaklaşıldı. Geliştirilen jeneratör ve güç dönüştürücülerinin prototiplerinin testlerine başlandı. Alaçatı RES’inin yeni  türbin ve jeneratörlerinin 2025 yılının ilk yarısında devreye alınması planlanıyor. Genel Müdürümüz Zafer Benli rüzgar türbin üretimiyle ilgili ASELSAN’da gerçekleştirilen “Proje İlerleme Toplantısı’na katıldı. 

ESKİ TEKNOLOJİ, DÜŞÜK VERİM VE YEDEK PARÇA SIKINTILARI

İzmir Alaçatı Rüzgar Santrali ASELSAN işbirliğinde yenileniyor. Toplam kurulu gücü 7.2 MWe olan 12 adet Rüzgar Türbini eski teknolojiye sahip olmaları, düşük verimli çalışmaları ve yedek parça temininde yaşanan sıkıntılar nedeniyle  2021 yılında ASELSAN ile yapılan sözleşme uyarınca her biri 100 metre kule yüksekliği, 136 metre rotor çapına ve 4.3 MWe kurulu güce sahip 2 rüzgar türbini ile değiştirilecek. Türbinlerden biri yüzde 80 diğeri ise yüzde 65 yerlilik oranında olacak.

ANA EKİPMANLAR YERLİLEŞTİRİLMİŞ OLACAK

Yenilenebilir Enerji alanında teknolojik dışa bağımlılığı sonlandırma amacını taşıyan proje kapsamında geliştirilen jeneratör ve güç dönüştürücülerinin prototip üretimleri tamamlanarak test aşamasına geçildi. 2025 yılının ilk yarısında da türbinlerin devreye alınması planlanıyor. Proje tamamlandığında, rüzgâr türbininde kullanılan ana ekipmanların yerlileştirilmesi adına büyük bir adım atılmış olacak.

EÜAŞ Genel Müdürü Zafer Benli, projeyle ilgili olarak “İlerleme Toplantısı’na katıldı. ASELSAN adına Genel Müdür Yardımcısı ve UGES (Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri) Sektör Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çelik’in katıldığı ve ASELSAN ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda projedeki ilerlemeler ve rüzgâr türbininin Türkiye’de yapılan yerli imalatları hakkında bilgi alındı. ASELSAN bünyesinde imal edilen ve ilgili ekipmanların testlerinin yapıldığı test laboratuvarına da saha gezisi düzenlendi.