Aksa Enerji’nin, Gana’daki elektrik santrali anlaşmasının süresi uzatıldı

Aksa Enerji Üretim A.Ş. Gana Santrali hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamada bulundu.

Şirketten yapılan açıklamada Gana Cumhuriyeti Hükümeti ile anlaşmanın süresi uzatılarak 5 yıldan 6,5 yıla çıkartıldığı bildirildi.

Aksa Enerji Gana Cumhuriyeti Hükümeti ile yaptığı HFO yakıtlı enerji santrali kurulumu, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusundaki anlaşmada yapılan tadilata istinaden, anlaşmanın süresi uzatılarak 5 yıldan 6,5 yıla çıkartıldı. Sözleşmenin süresi tarafların mutabakatı ile 6,5 yıl bitmeden uzatılabilecek.

Tarife veya satış garantileri hiçbir şekilde değişmeden, anlaşmada yapılan tadilat sonucu kurulu gücümüz ilk fazı 250 MW, ikinci fazı +120MW olarak iki faza ayrıldı. İkinci fazın tamamını veya bir kısmını kurmak tamamen Aksa Enerji’nin inisiyatifine bırakılarak opsiyonel hale getirildiği belirtildi. Her iki fazın devreye alınması arasında 1 senelik bir bekleme süresi olacak denildi. Bu süre zarfında şirket gerek Gana gerekse diğer mevcut ve potansiyel ülkelerdeki iş fırsatlarını karşılaştırdıktan sonra ikinci faz için gerekli motorların hangi proje için değerlendirileceğine karar verip kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

Santralin kısmi geçici kabulü için, kabul heyetinin santrale teşrifi beklendiği aktarıldı. Mart ayının son haftasında 105 MW kurulu güçteki motorların aralıksız üretim yapmakta iken halihazırda bu üretim, devreye alınan yeni motorlar ile 140 MW seviyesinde olduğu belirtildi. 10 Nisan ile başlayan haftada ise 192,5 MW’a ulaşılacak ve yapılan bu test üretimleri anlaşma şartlarına göre belirlenen tarife üzerinden fatura edileceği belirtildi.