Aksa Elektrik tüketim rakamlarını açıkladı

Çoruh ve Fırat bölgelerinde 9 ilde abonelerine hizmet veren Aksa Elektrik, bu bölgelere ait dört aylık elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Aksa Elektrik, hizmet bölgelerine ait ocak, şubat, mart ve nisan ayı elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Buna göre; tüm abone gruplarına göre ayrı ayrı çıkarılan verilere bakıldığında Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’in yer aldığı Çoruh […]

Aksa Elektrik tüketim rakamlarını açıkladı
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma20 Mayıs 2020 14:37
  • Güncelleme20 Mayıs 2020 14:38

Çoruh ve Fırat bölgelerinde 9 ilde abonelerine hizmet veren Aksa Elektrik, bu bölgelere ait dört aylık elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.

Aksa Elektrik, hizmet bölgelerine ait ocak, şubat, mart ve nisan ayı elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Buna göre; tüm abone gruplarına göre ayrı ayrı çıkarılan verilere bakıldığında Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin’in yer aldığı Çoruh bölgesinde abone grubu ayırt etmeksizin bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla toplam elektrik tüketiminde yüzde 11‘den fazla düşüş yaşandı. Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’nin yer aldığı Fırat bölgesinde ise elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’den fazla azalma oldu.

Türkiye’nin 9 ili ve 101 ilçesinde yaklaşık 4 milyon nüfusa ve 2.2 milyon aboneye elektrik tedarik hizmeti sağlayan Aksa Elektrik, 2020 yılının ilk dört ayına ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, hizmet verilen iki bölgede elektrik tüketiminde yüzde 7 ile 11 arasında azalma yaşandı.

GÜMÜŞHANE’DE TÜKETİM YAKLAŞIK YÜZDE 24 DÜŞTÜ

Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ve Artvin illerinde 1,2 milyondan fazla abonesi bulunan Aksa Çoruh Elektrik, yılın ilk dört ayındaki elektrik tüketimleri geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 11’den fazla düşüş kaydedildiği açıklandı.

Verilere göre Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma, geçen yılın ilk dört ayına göre yaklaşık yüzde 24 düşüşle Gümüşhane’de gerçekleşti. Bu oran Rize’de yüzde 23, Artvin ve Trabzon’da yüzde 12 oranında gerçekleşti. Giresun’da ise elektrik tüketimi yüzde 11,5 arttı.

MALATYA VE BİNGÖL’DE TÜKETİM YÜZDE 10 DÜŞTÜ

Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’de 900 bine yakın aboneye hizmet veren Aksa Fırat Elektrik, yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre hizmet verdiği toplam 4 ilde elektrik tüketiminin yüzde 7’den fazla azaldığını kaydetti.

İllere göre tüketim oranlarındaki değişime bakıldığında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla elektrik tüketiminin Bingöl ve Malatya’da yüzde 10’dan fazla, Tunceli’de yüzde 6,7 oranında azaldığını açıklayan Aksa Fırat Elektrik, Elazığ’da ise bu dönemde tüketimin bir önceki yıla yakın seviyede seyrettiğini açıkladı.

SANAYİ VE TİCARETHANE TÜKETİMİNDE DÜŞÜŞ

Aksa Elektrik, Covid-19 sebebiyle işlerine bir süre ara vermek zorunda kalan işyerlerine dair tüketim oranlarını da açıkladı. Buna göre, Çoruh bölgesinde Mart-Nisan ayı tüketimi incelendiğinde yılın ilk iki ayına (Ocak-Şubat) göre işyerlerinde yüzde 25’e yakın daha az elektrik tüketildi. Ticarethane ve sanayideki elektrik tüketimi Fırat bölgesinde ise yaklaşık yüzde 28 azaldı.

Sanayi ve ticarethane abonelerindeki elektrik tüketimindeki azalma Çoruh bölgesinde yüzde 29’a yakın bir oranla en yüksek Artvin’de gerçekleşti. Trabzon’da yüzde 27, Giresun’da yüzde 24, Rize’de yüzde 21 Gümüşhane’de yüzde 17 daha düşük işyeri tüketimi kaydedildi.

Fırat bölgesinde ise ticarethane ve sanayide en düşük tüketim 30’luk azalma ile Bingöl’de oldu. Bu ili 28’lik azalma ile Malatya ve Elazığ izledi. Tunceli’de ise işyeri tüketimi yüzde 14 azaldı.

MESKENLERDE TÜKETİM ARTTI

Covid-19 sebebiyle hanelerin tüketimlerinde ise artış gözlendi. Çoruh bölgesinde Mart-Nisan aylarında Ocak-Şubat dönemine göre meskenlerde yüzde 7’ye yakın oranda daha fazla elektrik tüketilirken Fırat bölgesinde tüketimdeki azalma eğilimi meskenlerde de sürdü.

Çoruh bölgesinde mesken elektrik tüketiminde en yüksek artış yüzde 16 oranıyla Rize’de gerçekleşirken bu ili yüzde 13’le Gümüşhane, yüzde 9’a yakın bir oranla da Artvin izledi. Trabzon ve Giresun’da artış yüzde 4-5 seviyelerinde kaldı.

Fırat bölgesinde Elazığ’da hane tüketiminde yüzde 5’e yakın düşüş gözlendi. Malatya’da yüzde 2’lik bir düşüş izlenirken Bingöl bu bölgede meskende yüzde 10’a yakın artışla en çok artış gözlenen il oldu. Tunceli aboneleri de mesken elektrik tüketiminde yüzde 5’lik bir artış gösterdi.

Elektrik tüketimi mesken ve marketlerde yoğunlaştı