TPAO: “Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşif”

Karadeniz’deki doğal gaz rezervini keşfeden TPAO, süreçle ilgili bir bilgilendirme mesajı paylaşırken devam eden çalışmalarla birlikte rezervin daha da yüksek seviyelere ulaşmasının beklendiğini açıkladı. 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘müjde’ olarak duyurulan ve ülkemizde yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülen doğal gaz rezervinin keşfiyle ilgili bir açıklama yaptı. TPAO açıklamasında, Karadeniz’deki keşfin detayları anlatılırken söz konusu bölgede çalışmaların devam ettiği ve daha derinlere inilmesiyle birlikte rezervin daha da yüksek seviyelere ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

İşte TPAO’dan yapılan o açıklama:

“TPAO, Karadeniz’de Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesinde yer alan Sakarya sahasında büyük bir keşif yapmıştır. Batı Karadeniz baseni Sakarya bloğunda açılan Tuna-1 kuyusu Ereğli’nin 175 km kuzeyinde yer almaktadır. Kuyunun bulunduğu bölgede su derinliği 2 bin 117 metre olmakla birlikte tüm operasyonlar tamamen TPAO ve OTC tarafından milli imkanlar ile yapılmıştır.

Tuna-1 kuyusunda sondaja, 2017 yılında TPAO envanterine katılan, en son teknoloji ile donatılmış Fatih Derin Deniz Sondaj Gemisi ile 20 Temmuz 2020 tarihinde başlanmıştır. Fatih, Doğu Akdeniz’de bugüne kadar kazdığı 4 kuyunun ardından boğaz geçişini yaparak Karadeniz arama çalışmaları kapsamında sondaj faaliyetlerine başarıyla devam etmektedir.

Kuyuda şu anda 3 bin 520 metre derinlikte sondaj ve test çalışmaları devam etmekte olup son derinlik hedefi 4 bin 525 metredir. Arama fazının tamamlanmasını müteakip, saha geliştirme ve üretim aşamaları için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.

Kuyu sondajı devam ediyor olmakla birlikte şu an itibariyle yapılan keşfin yaklaşık 320 milyar metreküp civarında rezerve sahip olduğu hesaplanmaktadır. Tuna-1’in şu ana kadar elde edilen sonuçlarıyla ispatlanan jeolojik modelinin benzer komşu yapılarda da test edilmesiyle bahse konu rezervin daha da yüksek seviyelere ulaşması beklenmektedir. Üst miyosen pliyosen deniz altı yelpaze sisteminde gerçekleştirilen bu keşif, jeolojik ve jeofizik verilerle desteklenmekle birlikte operasyon esnasında yapılan formasyon testleri ile de doğrulanmış durumdadır. Keşif şu ana kadar Karadeniz’de gerçekleştirilmiş en büyük keşiftir.

TPAO küresel pandemi dönemine rağmen, Akdeniz ve Karadeniz’de eş zamanlı olarak milli ve yerli imkanlarla derin deniz aramacılık faaliyetlerini aralıksız sürdürmekte olup, hali hazırda 3 derin deniz sondaj gemisine sahiptir.

Türkiye’nin milli petrol şirketi TPAO, 1954 yılında kurulmuş olup halihazırda günlük toplam 150 bin varil ve petrol eşdeğeri üretim yapmakta ve yurtdışında Azerbaycan, Irak, Rusya ve Afganistan’da faaliyet göstermektedir.”