doğal gaz

ODAŞ Elektrik Özbekistan’da doğal gaz santrali kuracak

ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından 5 Mart’ta KAP’a yapılan açıklamada şirketin 174 MW kurulu gücüne sahip olacak doğal gaz kombine çevirim santrali kurmak için Özbekistan Hükümeti İle anlaşma imzaladığı belirtildi.

ODAŞ Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.’den yapılan açıklamada şirketin, Özbekistan Hükümeti İle 174 MW kurulu gücüne sahip olacak doğal gaz kombine çevirim santralinin kurulması ve 25 yıl süresince üretilen elektriğin garantili satışı için anlaşmaz imzaladığı ifade edildiği.

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklama şu şekilde:

“Özbekistan sınırları içerisinde faaliyet göstermesi için kurulan iştirakimiz ODAS ENERJI CA LLC ile Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) arasında Özbekistan’da toplam 174 MW kurulu güce sahip bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalanmıştır. 174 MW kurulu güce sahip olacak santral yatırımının 140 MW’ı Urfa’da yer alan Doğalgaz Çevirim Santralimizin relokasyonu yapılarak sağlanacaktır. Bu sayede de enerji ve maden alanındaki faaliyetlerimizden elde ettiğimiz gelirlerin tamamına yakını Dolara endeksli hale gelecektir. Santralin 2021 yılı Kasım ayında devreye girmesi hedeflenmekte olup yeni işletmenin Grubun 2021 yılı 4. Çeyrek FAVÖK’üne de etkisini göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.