Naturelgaz halka arz için SPK’ya başvurdu

Global Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz halka arz yolunda. Şirket, esas sözleşmesinde halka arza yönelik değişiklik yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu.

Taşıma doğal gaz pazarında faaliyet gösteren, Global Yatırım Holding iştiraki Naturelgaz, esas sözleşmesinde halka arza yönelik değişiklik yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurdu. Sıkıştırılmış + sıvılaştırılmış doğal gaz pazarında yaklaşık yüzde 20 pazar payı bulunan şirket; fabrikalar, enerji üretim tesisleri, oteller, asfalt üretim tesisleri gibi endüstriyel ve ticari müşterilere ve aynı zamanda ekonomik veya coğrafi kısıtlamalar nedeniyle doğal gaz boru hattına erişimi olmayan şehirlere ve kasabalara (haneler) dökme CNG satışı ve dağıtımı yapıyor. Naturelgaz, ülkemizde önemli bir CNG dolum kapasiteli tesis ağına, CNG dağıtım filosuna ve CNG stoklama alt yapısına sahip. Naturelgaz’ın CNG alt yapısı 12 CNG tesisi, 4 diğer tedarik istasyonu, 50 bin 200 CNG silindiri ve 47 CNG kompresörlerinden oluşuyor.

Global Yatırım Holding tarafından konuyla ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Şirketimizin, yüzde 95,496 oranında bağlı ortaklığı olan Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzına yönelik olarak 20.01.2020 tarihinde Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na izin başvurusunda bulunulduğu Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Şirketimize bildirilmiştir” denildi.

TAŞIMA DOĞAL GAZ PAZARINDA YÜZDE 20 PAYA SAHİP

Naturelgaz, 2018 yılında 138 milyon santimetreküp CNG dağıtımı yaparak Türkiye’deki boru hattı dışındaki toplam doğal gaz pazarından yüzde 16,9 pay aldı. Şirketin kendi dolum tesislerinin bulunduğu bölgelerdeki pazar payı ise yüzde 25,5 oldu.

Bununla birlikte 2018, Naturelgaz için toparlanma, aynı zamanda önemli ve devamlılık arz eden mali gelişmeler içeren bir sene oldu. Şirketin gelirleri spot gaz ticareti hariç yüzde 32,0 artarak 242,1 milyon TL, FAVÖK’ü ise neredeyse dört katına çıkarak 40 milyon TL seviyelerinde gerçekleşti. Maliyetlerdeki gerileme ve iki yıl vadeli riskten korunma sözleşmesinin dolması ile daha uygun fiyatlarla alım yapılabilmesi sayesinde FAVÖK marjı 2018 yılında 11 puan artış gösterdi. 2019’da da bu performansını devam ettiren Naturelgaz’ın gelirleri yılın ilk 9 ayında yıllık bazda yaklaşık iki kat artarak 325,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirket, aynı dönemde gaz işkolu maliyet yönetiminde alınan verimlilik önlemleri ve yaşanan gelir artışı ile geçen yıla kıyasla üç kata yakın artışla 82,3 milyon TL FAVÖK açıkladı.

2018’de 800 milyon metreküp büyüklüğünde olan Türkiye taşıma doğal gaz pazarı, ulusal toplam doğal gaz tüketimin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturuyor. Naturelgaz da toplam taşıma doğal gaz pazarında yaklaşık yüzde 20 pazar payına sahip.