İzmir Doğalgaz Ar-Ge Fikir Ödülleri Töreni düzenledi

 

İzmir Doğalgaz, 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen AR-GE çalışmalarına fikir ve projeleri ile destek veren personellerini düzenlediği bir törenle ödüllendirdi. Yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlenen törende fikir sunumu, proje sunumu ve proje katkı başlıkları altında 3 kategoride değerlendirme yapıldı. Çalışmalar kapsamında 65 adet fikir toplanarak değerlendirilmiş, iki adet öneri ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) proje olarak sunuldu.

Törene İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, Genel Müdür Yardımcıları Cebrail Özdemir, Cafer Demirtaş, Zülküf Turhan, birim müdürleri ve çok sayıda çalışan katıldı.

Törende konuşan AR-GE komisyon koordinatörü Gökçen Bilgen, 2017 yılında tüm çalışanların önerilerini toplamak ve değerlendirmek üzere AR-GE komisyonu oluşturulduğunu belirterek, “Şirket içi AR-GE çalışmalarının ilk adımı olarak büyük-küçük ayırt etmeksizin tüm şirket çalışanlarımızın her türlü fikir ve önerilerini toplayarak değerlendirmeye başladık. Eğitimlerle desteklediğimiz bu süreç sonucunda önemli projelerin üretilmiş olmasından büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilen AR-GE çalışmalarının, tüm doğalgaz sektörü için önemli sonuçlar doğuracağına inandığını kaydeden Genel Müdür Ahmet Yetik, “Ülkeler arasındaki teknoloji farklarının kapatılması, yeni teknolojilerin üretilmesi ya da mevcut teknolojilerin geliştirilmesi açısından AR-GE çalışmalarını fazlasıyla önemsiyor ve destekliyoruz. Bu çalışmaların merkezindeki en önemli unsuru da insan olarak görüyoruz.  Şirket olarak oluşturduğumuz AR-GE komisyonunun çalışmaları bu bakımdan büyük önem taşımaktadır. Yönetim olarak çalışanlarımızın fikirlerini önemsiyor üretilen tüm fikirleri değerli buluyoruz. Tüm bu süreçte çalışmaları titizlikle koordine eden komisyonumuzu ve birbirinden değerli önerileriyle AR-GE çalışmalarını destekleyen personellerimizi içtenlikle kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 9 personele fikir sunumları ve projeye katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi. EPDK’ya sunumu yapılan 2 projeden biri olan AGES (Akıllı Gözlükle Eller Serbest) projesi çalışma grubunda yer alan Atilla Gökhan Uz, Onur Kunduracı, Okan Kaplan, Semra Göksu; Mikrotermal Ölçüm Prensibi ile Çalışan Sayaçların Mekanik Sayaçlar ile Karşılaştırılması projesini sunan Ali Demircan çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

 

EPDK’ya sunulan 2 proje ise aşağıdaki gibidir:

AGES (Akıllı Gözlükle Eller Serbest) Projesi:

Doğalgaz dağıtım sistemi işletiminin, teknolojik olarak desteklenmesi, yeniliklerin sektöre uyarlanması, verimlilik ve hizmet kalitesinin arttırılması maksadıyla; kurulacak sistem ve akıllı gözlükler sayesinde saha personeline, merkezdeki bir uzman tarafından gerçek zamanlı uzaktan destek verildi. Böylece, saha personelinin eller serbest biçimde, hızlı ve etkin müdahalesi sağlanacak. Ayrıca, sahadaki uygulamalar kaydedilecek ve bilginin bir sistem içinde depolanması ile doğru uygulamaların paylaşılması sağlanacak. Projenin 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Mikrotermal Ölçüm Prensibi ile Çalışan Sayaçların Mekanik Sayaçlar ile Karşılaştırılması:

01/19/22-2 Sayılı AR-GE Komisyonu Kararı ile EPDK tarafından uygun olarak değerlendirilen projenin de çalışmalarına başlanmış olup 24 ay sonrasında tamamlanması hedefleniyor. Proje, mikrotermal ölçüm prensibi ile çalışan sayaçların ölçüm performanslarının İzmir Doğalgaz dağıtım şebekesinde konut ve ticari tüketim noktalarında yer alan (toplamda 40 adet) körüklü tip sayaçlar ile basınç, sıcaklık, gaz bileşenleri, coğrafi şartlar gibi ölçümü etkileyen unsurlar çerçevesinde karşılaştırılmasını ve akıllı sayaç uygulamasının maliyet fayda analizinin yapılmasını kapsıyor.