İç tesisat sektörü İzmir’de bir araya geldi

İzmir Doğalgaz, Gastechnics Dergisi ve GAZBİR-GAZMER iş birliği ile bu yıl ilkini düzenlenen “1. İzmir İç Tesisat Buluşması” İzmir’de faaliyet gösteren sertifikalı tesisat firmalarını bir araya getirdi.

Programa, Kolin Enerji Grubu Genel Koordinatörü Hasan Erbil Doyuran, İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, GAZBİR-GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali Akman, MMO İzmir Şube Başkanı Yüksel Yaşartekin, dağıtım şirketi yetkilileri yanı sıra 150 sertifikalı iç tesisat firması katıldı.

Program açılışında konuşan Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Yüksel Yaşartekin “Doğalgaz tesisatının makina mühendislerinin önemli çalışma alanlarından birisi, birçok meslektaşımız, yaşam konforumuzun artırılması, güvenli ve verimli tesisatların oluşturulması doğrultusunda çalışmaktadırlar.  Bizler de Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve yurttaşlarımızın faydası için bu çalışmalara katkı koymaktayız. Birçoğunuzun hatırlayacağı üzere kentimizde doğalgaz kullanımı 2006 yılında başlamıştır. Ülkemizde ise doğalgaz ilk olarak Ankara’da kullanılıp 1988 yılında olmuştur. Doğalgazın Ankara’da İzmir’de kullanılması başlaması arasında 18 yıllık fark güvenli doğalgaz kullanımına ilişkin oluşan, tecrübenin kendimize aktarılması açısından olumlu etkilerde getirmiştir. Odamız doğalgaz dağıtımından bu yana İzmir Doğalgaz ile iş birliği yapmış güvenli ve verimli tesisatlar için çaba göstermiştir. 2018 yılı içerisinde İzmir Doğalgaz ile imzaladığımız protokolle başladığımız bu çalışmada güvenli ve verimli doğalgaz kullanımı için yeni kurulmuş merkezi sistem doğalgaz tesisat ve kazanlarının yanı sıra doğalgaza dönüşümü gerçekleştirilmiş merkezi sistem kazanların periyodik uygunluk kontrolleri yapılmaktadır” diye konuştu.

“Biz sertifikalı iç tesisat firmalarımıza büyük önem veriyoruz”

İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik ise “Sektörün sorunlarının ele alınması değerlendirilmesi çözüm önerilerinin üretilmesi ve ortaya çıkacak mühendislik sonuçlarının yeni projelere yön vermesi açısından bu tür toplantıların önemli olduğunu düşünüyorum. Günümüz itibari ile biraz İzmir Doğalgaz’ın ulaştığı noktadan bahsetmek istiyorum. Lisansımız İzmir ve Tire olarak alınmış daha sonra 17 Haziran 2015 tarihinde alınan kurul kararı ile Bergama, Ödemiş, Kınık ilçeleri dahil olmuştur. İzmir Doğalgaz 13 yıl içerisinde sertifikalı iç tesisat ve alt yapı firmaları, üretici malzeme pazarlama firmalarıyla birlikte 7 bin 500 kişiye istihdam sağlamış durumdadır. Bu süre içerisinde yaptığı 250 milyon dolarlık yatırımla İzmir ve ülke ekonomisine önemli katkı sağlamıştır.  Sertifikalı iç tesisat firmalarımız gaz dağıtım şirketlerinin lisans sınırları içerisinde en önemli çözüm ortaklarından bir tanesidir. Daha önceki toplantılarımızda da belirttiğim gibi iç tesisat firmaları ve gaz dağıtım şirketleri olarak aynı gemideyiz, gemi bir noktadan su alırsa batar o yüzden biz sertifikalı iç tesisat firmalarımıza büyük önem veriyoruz” dedi.

“Sertifikalı firmalar önemli bir köprü”

Kolin Enerji Grubu Genel Koordinatörü Hasan Erbil Doyuran’da, doğalgaz dağıtım faaliyetlerinin en zor konularından biri olan iç tesisat süreçlerinin İzmir’de masaya yatırılması sektörün gelişimi açısından önemli olduğunu belirterek, “Doğalgazın kullanımına başlanmasıyla ilgili ana süreç yapılan bu toplantı aracılığıyla üretilecek mühendislik çözümlerinin, zorluk derecesi bir hayli yüksek olan bu sektöre yeni uygulamalara vesile olacağını umut ediyorum. Sektörümüzde ile ilgili pazarlama ve müşteri memnuniyeti açısından iki önemli konuya değinmek istiyorum. Bunlardan birincisi; abonelik süreçleri ile pazarlama faaliyetleri, ikicisi ise; müşteri memnuniyeti. Değerli konuklar belirttiğim bu iki madde içinde bulunduğumuz koşullarda birbirinden önemli konu başlıkları haline geldi. Pazardaki talep, malzeme maliyetleri, ekonomik şartlar, işletme maliyetleri gibi koşulları göz önüne aldığımızda. Bu sene için pazarlama hedef ve stratejilerimi değiştirme alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirme zorunluluğu ortaya çıkmakta. İzmir de doğalgazın ürün ve marka olarak tüketici nezdinde önemli bir noktaya ulaştığını ve önemli düzeyde de sahip olma duygusunun oluştuğunu gözlemliyoruz ancak tüm bunların tek başına yeterli olmayacağının da farkındayız. Değişen şartlara göre yeni ürün modelleri oluşturmalı tüketiciye yeni seçenekler sunulmalı bu noktada sektör temsilcileri siz sertifikalı iç tesisat firmalarının sizlere oldukça önemli görevler düşmekte aslında birlikte bu görevleri paylaşmalıyız. Gaz dağıtım şirketlerinin son tüketiciye ulaşmasında ve kapının önüne kadar getirilen doğalgazın evlerin ya da işletmelerin içlerine girmesinde siz sertifikalı firmalar önemli bir köprü vazifesi görmektesiniz” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü GAZBİR-GAZMER Genel Müdürü Mustafa Ali Akman’ın yaptığı oturumda Demir Döküm Satış Direktörü Ufuk Atan Isıtma Sektörü ve Enerji Verimliliğine Geçiş, GFS Ar-Ge Müdürü Erol Polat Doğalgaz İç Tesisatlarında Esnek Bağlantı Sistem Uygulamaları ve GAZBİR-GAZMER Strateji Geliştirme Yönetici Esra Yılmaz Doğalgaz Sertifikasyon Süreçleri ile ilgili sunumları gerçekleştirdiler.

Öğle yemeğinin ardından İzmir Doğalgaz İşletme Müdürü Metin Çeliker moderatörlüğünde gerçekleştiren oturumda İzmir Doğalgaz Alt yapı Bilgi Sistemleri ve Proje Müdürü Gökçen Bilgen İzmir Doğalgaz ve Yatırımlar konusunda, İzmir Doğalgaz İç Tesisat Destek ve Koordinasyon Şefi Özge Özsu Abone Şikâyetleri konusunda, MMO İzmir Şube Teknik Görevlisi Ergün Şengör’de Merkezi Isı Sistemlerinin Periyodik Kontrolleri konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

İzmir Doğalgaz 1 milyon aboneye ulaştı