GAZİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çevik oldu

Doğal Gaz İthalatçılar Derneği (GAZİD) Yönetim Kurulu Başkanlığına Akfel Commodities Turkey Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Çevik seçildi. 


GAZİD Yönetim Kurulu’na bu vesileyle teşekkür eden Mehmet Çevik, yaptığı açıklamada, doğal gaz piyasasının gelişmesi için kurulduğu tarihten bu yana özverili bir gayret içerisinde olan GAZİD’in, önümüzdeki süreçte de yönetim kurulu, üyeleri ve tüm paydaşlarıyla birlikte aynı inançla çalışacağını ifade etti. 

“TÜRKİYE BÖLGESİNDEKİ EN GELİŞMİŞ VE EN BÜYÜK GAZ PİYASASI KONUMUNDA”

Açıklamasında Türkiye gaz piyasasının sahip olduğu önemli potansiyele dikkat çeken GAZİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çevik; Türkiye’nin doğal gazda ticaret merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini ve hazırlıkları devam eden vadeli doğal gaz piyasası ile sektörün 2021’de önemli kilometre taşını daha geride bırakacağını ifade etti. Mehmet Çevik, “Bilindiği gibi Türkiye bölgesindeki en gelişmiş ve en büyük gaz piyasası konumunda. Gerek gelişmiş altyapısı gerekse hayata geçirilen boru hattı ve LNG yatırımlarıyla birlikte Türkiye arz güvenliğini güvence altına aldı. EPİAŞ bünyesinde hayata geçirilen Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası (OTSP) ile ve hazırlık çalışmaları devam eden vadeli doğal gaz piyasası ve mevzuat değişiklikleri ile birlikte enerji ticaret merkezi olması için gerekli diğer adımları da başarıyla atmaya devam ediyor. Bizler de doğal gaz ithalatçıları olarak ülkemizin gelişmesine, arz güvenliğine, bölgenin enerji ticaret merkezi olmasına, ülke ekonomisine, halkımızın refah ve konforuna elimizden gelen tüm katkıyı vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

GAZİD’in geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Bakanlık, EPDK ve BOTAŞ ile çok yakın temas içerisinde olacağını belirten Mehmet Çevik, sektöre özgü fırsat ve olası risklerin, ülke ekonomisinin dinamikleriyle de uyumlu olacak şekilde, ancak bu bakış açısıyla yönetilebileceğine olan inancını da vurguladı.