Enerya, Bozkır’da gaz yakma töreni gerçekleştirdi

Enerya’nın doğal gaz kullanımını yaygınlaştırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda doğal gaza kavuşan Konya’nın Bozkır ilçesinde gaz yakma töreni yapıldı.

Enerya’dan yapılan açıklamaya göre şebekesi Kasım 2018’de gazlanan Konya’nın Bozkır ilçesinde gaz yakma töreni gerçekleştirildi. Enerya Konya Bölge Direktörü Mürsel Parlak’ın konuşmasıyla başlayan törene AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta,  AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Bozkır Kaymakamı Oltan Bayraktar, Bozkır Belediye Başkanı Sadettin Saygı, Enerya Teknik Operasyonlar Genel Müdürü H.Işık Deniş, Enerya Konya Bölge Direktörü Mürsel Parlak, Enerya Ereğli İşletme Müdürü Hüseyin Arı, Enerya Konya Satış ve Müşteri Hizmetleri Müdürü Murat Küçükkapdan, Enerya Konya Operasyon Müdürü Selma Delikan, Enerya Konya Etüt ve Proje Müdürü Gökhan Savran, Enerya çalışanları ve Bozkır halkı katıldı.

Törenin açılış konuşmasında şirketin Konya’da yaptığı yatırımlar hakkında bilgiler veren Enerya Konya Bölge Direktörü Mürsel Parlak, “2003 yılından itibaren Konya merkezde sürdürdüğümüz doğal gaz çalışmalarımızı bildiğiniz üzere Konya’nın ilçelerine de taşıdık. Merkez ilçeler hariç Bozkır’ın da aralarında olduğu 8 ilçeyi doğal gaz konforu ve ekonomisiyle buluşturduk. 2018’in Eylül ayından itibaren doğal gaz arzı sağladığımız Bozkır’da bugün itibarıyla 2 mahallede toplam 10 km dağıtım hattına, 4 km de servis hattına ulaştık. Bozkır’da 1000’e yakın abonemizi doğal gaza kavuşturduk” diye konuştu.

Mürsel Parlak konuşmasında ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’a, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Atalay’a ve Bozkır Belediye Başkanı Sadettin Saygı’ya teşekkür etti.

Bozkır Belediye Başkanı Sadettin Saygı ise konuşmasında ilçeye doğal gaz arzı sağlanması için katkı veren herkese teşekkür ederek, “Bozkır halkını, ekonomik ve çevreci bir yakıt olan doğal gaz konforuna kavuşturduğumuz için gururluyuz” dedi.

“BOZKIRDA YATIRIMLAR DEVAM EDECEK”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da son yıllarda Bozkır için iki önemli tarih olduğunu belirterek, bunlardan birincisinin 2014 yılında başlayan Yeni Büyükşehir Yasası, diğerinin de doğal gazın geldiği gün olduğunu söyledi. Konya’nın doğal gazı ilk kez 2004 yılında kullanmaya başladığını ve ilk abonenin Büyükşehir Belediyesi olduğunu ifade eden Altay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda Kulu, Kadınhanı, Sarayönü, Ilgın, Akşehir, Beyşehir, Karapınar doğal gaz kullanıyor, Cihanbeyli’de alt yapı çalışmaları başlayacak. Bozkır’da da doğal gaz yatırımları devam edecek. Hayırlı olsun.”

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ise doğal gazın Bozkır için hayırlı olmasını dileyerek, önümüzdeki dönemde tüm ilçelerin doğal gaza erişimi için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Altunyaldız, “Konyamıza ve tüm ilçelerimize bu hizmeti sağlayan Konya sevdalısı Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Yine Enerji Bakanımıza ve EPDK Başkanımıza Bozkırımıza kazandırılan bu hizmet nedeniyle teşekkür ediyorum. Bozkır’ımız 2019 sonu itibarıyla 3,6 milyon TL’lik doğal gaz yatırım bedeline ulaşmış olacak” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta ise konuşmasında şunları söyledi: “Bozkır, 2019 sonu itibariyle 10 kilometrelik dağıtım ve 4 kilometrelik servis hattına ulaşmış durumda. Bugün yakacağımız bu meşaleyle doğal gazın bütün mahallelere yayılması için bir adım atılmış olacak. Hayırlı olsun.”

Konuşmaların ardından gaz yakma töreni sona erdi.