“Enerji ekonominin ayağa kalkmasında öncü rol oynayabilir”

Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı ve yazarımız Mustafa Karahan, Gas&Power’ın 298. sayısı için Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol’la konuştu.

Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı ve yazarımız Mustafa Karahan, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Dr. Fatih Birol’la konuştu: “Enerji sektörü ekonominin ayağa kalmasında öncü bir rol oynayabilir. Özellikle birkaç alan bu anlamda çok elverişli.”

İKİ BELİRSİZLİK HAKİM

Sektörün önünde çok büyük iki belirsizlik var. Birincisi ekonominin ne zaman ve nasıl toparlanacağı konusundaki belirsizlik, diğeri ise pandeminin ikinci dalgası olup olmayacağı konusundaki belirsizlik. Bu durumlar bütün planların değişmesine sebep olacak.”

İŞ İMKANI YARATABİLİR

Enerji sektörü ekonominin ayağa kalkmasında öncü bir rol oynayabilir. Sektörde özellikle birkaç alan bu anlamda çok elverişli.  Bunlar ayrıca ciddi anlamda iş imkanı yaratabilecek opsiyonlar. Mesela enerji verimliliği, inşaat sektörüne bir suni teneffüs kazandırabilecektir.”

BÜYÜME BEKLENTİSİ

Ekonomi ‘V’ dediğimiz şekilde bir sürpriz yaparsa bazı ülkeler bu krizden muaf kalabilir. Türkiye de bu ülkelerden biri olabilir. Türkiye’nin enerji talebi, büyüme beklentisi var, dinamikleri güçlü ve makro ekonomik dinamikler Türkiye’de mevcut. En az hasarla bu süreci atlatmaya çalışacağız.”

TÜM DÜNYANIN SORUNU

Haziran başı itibariyle enerji sektöründe dünya çapında 3 milyon kişi işini kaybetti. Sene sonuna kadar da 3,5 milyon kişinin daha işini kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil, tüm dünyanın sorunu.”

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ