‘Enerji borsamızdaki rakamlar umut verici’

Sibel ACAR-ANKARA

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Kısa bir süre içerisinde doğal gazı bir pazar ürünü olarak alıp satıyoruz. Bunlar güzel gelişmeler. Enerji borsamızdaki rakamlar umut verici. Sizlerin desteği ve katkılarıyla gelecekte hızlı yol alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

PETFORM (Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği) ve GAZİD tarafından gerçekleştirilen 12. Doğal Gaz Ticaret Forumu EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz başta olmak üzere sektör paydaşlarının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.

Forumda, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Kurul Üyeleri, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) yetkilileri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri ve özel sektör temsilcileriyle birlikte piyasa faaliyetleri ve planlamalarına yönelik çalışmalar masaya yatırıldı.

Türkiye’nin ‘Doğalgaz Ticaret Merkezi’ olması yönündeki faaliyetlerinin konuşulup, tartışıldığı forumda konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; “Bugün konuşmak için değil de piyasanın gelişimini sizlerin gözüyle dinleyip görmek için buradayız. Yaptığımız işi hafife almamakla birlikte yapacak çok şeyin de olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ben gelecekten ümitliyim. Geçen yıldan bu yana güzel işler başardığımızı görüyorum. Bazen yaptığınız bir iş tek bir iş görünse de ileride piyasaya çok daha fazla etki ettiğini görürsünüz” diye konuştu.

“Borsamızdaki rakamlar umut verici”

Türkiye’nin Doğal Gaz Ticaret Merkezi olma yolundaki hedeflerine adım adım ilerlediğini ifade eden Yılmaz; “Enerji borsamızdaki rakamlar umut verici. Kısa bir süre içerisinde doğal gazı bir pazar ürünü olarak alıp satıyoruz. Bunlar güzel gelişmeler. Sizlerin desteği ve katkılarıyla gelecekte hızlı yol alacağımıza inanıyorum” dedi.

“Sorunlar devlet ve özel sektör iş birliğinde çözülecek”

GAZİD Yönetim Kurulu Başkanı Bilal Aslan, dünyadaki dalgalanmaların doğal gaz alım maliyetlerini artırdığını fakat ülkemizin tüm bu sorunları devlet ve özel sektör olarak kenetlenerek aşacağını söyledi.

“OTSP 3 ülkeyi geride bıraktı”

PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Camcı ise, sübvasyona izin vermeyen, piyasa bazlı ve kalıcı fiyatlandırma konusunun ivedikle ele alınmasının sektör açından önemli olduğunun altını çizdi. Camcı Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nın (OTSP) üç aylık piyasa olmasına rağmen Portekiz, Romanya ve Bulgaristan ülkelerini geride bıraktığını, bunun OTSP’ye olan inancı pekiştirdiğini ifade etti.

Rakamlarla OTSP

EPDK yetkililerinden alınan bilgiye göre; OTSP’nin işlem hacmi eylülde yaklaşık 110 milyon lira, Kasım sonu itibariyle 700 milyon lira olarak gerçekleşti. Ayrıca 3 ayda gerçekleştirilen toplam eşleşme miktarı 460 milyon metreküp olurken, 2017 yılı sanal ticaret noktalarında ise 15,88 milyar metreküp ticaret yapıldı. Bu ticaretin yüzde 94’ünün özel sektör tarafından yapıldığı öğrenildi. Yetkililer bunun doğal gaz ticaret merkezi olma yolunda umut vaat edici bir gelişme olduğunu belirtti.

Enerjide 2018