Dörtyol FSRU KUE yayımlandı

Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ Dörtyol Yüzen Sıvılaştırılmış Doğalgaz Terminali’nden (BDLNG) hizmet almak isteyen LNG ithalat, toptan satış veya ihracat lisansı sahipleri, BDLNG’ye yazılı olarak başvurabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, iletim şebekesinin ve terminal işletme koşullarının uygun olması halinde, BDLNG terminalinin yıllık maksimum gazlaştırma kapasitesi 5 milyar 250 milyon standart metreküp, günlük gazlaştırma kapasitesi de 15 milyon metreküp olacak.

Uygun koşullar oluşması halinde bu miktar yaklaşık 20 milyon metreküpe çıkarılabilecek. Terminalin depolama kapasitesi de 263 bin metreküp olacak.

LNG ithalat, toptan satış veya ihracat lisansı sahipleri BDLNG terminalinden hizmet alabilmek için yazılı başvurabilecek. Talepleri kabul edilen başvuru sahipleri 7 iş günü içinde teminat mektubunu getirecek ve ardından terminal hizmeti sözleşmesi imzalayacak. Terminal hizmeti sözleşmesinin süresi 3 yıl olacak.

LNG terminali tarafından sağlanabilecek yıllık hizmet kapasiteleri, günlük maksimum sağlanabilecek gazlaştırma kapasitesi doğrultusunda, her yıl 15 Temmuz itibarıyla ilan edilecek.

Uzun dönemli kapasite başvuruları, yıllık maksimum gazlaştırma kapasitesinin en fazla yüzde 75’ine tekabül eden miktarlar için yapılabilecek.

Bir yılın altındaki kısa dönemli kapasite rezervasyon başvurularında ise her yıl için rezerve edilecek kapasite 15 Ağustos’a kadar BDLNG’nin internet sitesinden duyurulacak.

AA