BOTAŞ ekim ayı tarifelerinde değişikliğe gitmedi

2020 Yılı Ekim Ayı Doğal Gaz Toptan Satış Fiyat Tarifesini açıkladı.

BOTAŞ 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere, konut, sanayi ve doğal gaz santrallerine uygulayacağı tarifelerde değişikliğe gitmedi.

Buna göre BOTAŞ, konut abonelerine vergiler hariç 1,251652 TL/ Sm³ olarak uyguladığı doğal gaz satış fiyatı aynı kalırken, sanayi abonelerine uyguladığı satış tarifesi de vergiler hariç 1,400000 TL/ Sm³ olarak aynı kaldı.

SANTRALLERİN ÇEKİŞ MİKTARININ ÜZERİNDEKİ FİİLİ TÜKETİME YÜZDE 10’LUK İNDİRİM EYLÜL’DE DE DEVAM EDECEK

BOTAŞ tarafından elektrik üretim santrallerinin gaz çekiş miktarını arttırarak Covid-19 sonrası hızlı bir düşüş yaşayan tüketimi teşvik etmek amacıyla Ağustos ayında uygulamaya koyduğu yüzde 10’luk indirim Ekim ayında da devam edecek.

Buna göre BOTAŞ’ın elektrik üretim santrallerine uyguladığı tarife şu şekilde devam edecek: Müşterilerin Sözleşmelerinde yer alan Ekim ayı Çekiş miktarlarına kadarki fiili doğal gaz tüketim miktarları için uygulanan tarife 1,400000 TL/Sm³ olarak herhangi bir değişiklik olmadan devam edecek.

Müşterilerin Sözleşmelerinde yer alan Ekim ayı Çekiş miktarlarının üzerindeki fiili doğal gaz tüketim miktarları için uyguladığı yüzde 10 indirimli tarife de 1,260000 TL/Sm³ olarak devam edecek.

İTHALAT FİYATLARI DÜŞTÜ KUR ARTTI

Sektör kaynakları petrol fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak bu yılın başından bu yana boru hatlarından alınan doğal gaz ithalat fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi ve BOTAŞ’ın 2020’de ithalatına hız verdiği ucuz spot LNG fiyatlarının etkisiyle sektörde Ekim ayından itibaren doğal gaz fiyatlarında tüketimi de canlandırarak ‘al ya da öde’ riskini de düşürmek amacıyla indirime gidilebileceği beklentisi oluşmuştu.

Bu yılın son çeyreğinde doğal gaz ithalat fiyatlarının üçüncü çeyreğe göre yaklaşık 13 dolar düşmesine karşın döviz kurlarında son haftalarda yaşanan artış nedeniyle indirim yapılamadığı ifade ediliyor. Türkiye, bu yılın üçüncü çeyreğinde Rusya’dan aldığı doğal gaz için bin metreküp başına yaklaşık olarak 185 dolar ödedi.