Doğal gaz sektörü INGAS 2019’da bir araya geldi

8. Uluslararası Doğal Gaz Kongre ve Fuarı – INGAS 2019, tüm kamu ve sektör temsilcileri ile 30 ülkenin uzmanlarına kapılarını İstanbul’da açtı. 2 gün sürecek Kongre, “Ortak Enerjimiz, Ortak Geleceğimiz” teması ile düzenleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İGDAŞ ve GAZBİR-GAZMER işbirliğiyle düzenlenen Fuar, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

INGAS 2019’un açılış törenine; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, İGDAŞ Genel Müdürü Dr. Mithat Bülent Özmen, DOSİDER Başkanı Ömer Cihad Vardan ile Uluslararası Enerji Forumu (IEA) Genel Sekreteri Dr. Sun Xiansheng, Uluslararası Gaz Birliği (IGU) Başkanı Dr. Joe M. Kang ve sektör temsilcileri katıldı. Kongre oturumlarla devam edecek.

Açılışta bir konuşma yapan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan; “Türkiye Avrupa’nın en önemli doğal gaz sektörü durumuna gelmiştir. EPİAŞ sayesinde çok güzel bir toptan satış piyasası oluştu. Üzerine koyarak da devam ediyor. Türkiye doğal gaz piyasası geçtiğimiz 32 yılda önüne koyduğu hedeflerin neredeyse tamamını yerine getirmiştir. Önümüzdeki ilk hedefimiz de doğal gaz ticaret merkezi olmaktır” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’nın en büyük ikinci LNG piyasası haline geldik”