Bakan Dönmez’den “Fatih” paylaşımı

Bakan Fatih Dönmez, yarın açıklanacak yeni rezerv miktarı öncesi Fatih sondaj gemisinin Karadeniz yolculuğunu özetleyen bir paylaşım yaptı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sosyal medya hesabından Fatih sondaj gemisinin Karadeniz macerasını konu alan bir video paylaştı. Bakan Dönmez, “MüjdelerOlsun” etiketiyle paylaştığı videoya “Önce söktük. Sonra boğazı aştık. Tekrar birleştirdik. Kazdık. Bulduk.” notunu düştü. Söz konusu videoda Fatih’in doğal gaz keşfine giden süreçte geçtiği işlemlerin görüntüleri yer alırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün, yeni keşif miktarıyla ilgili yaptığı açıklamaya da yer verildi.

Bilindiği gibi Fatih sondaj gemisi, kule sökme işlemlerinin ardından İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümü olan 29 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkmış ve boğazı geçtikten sonra Trabzon’da kuleler yeniden gemiye monte edilmişti. Ardından Zonguldak açıklarındaki Tuna-1 kuyusunda sondaj faaliyetlerine başlayan Fatih’in 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiği, 21 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “müjde” olarak açıklanmıştı. Erdoğan geçtiğimiz gün grup toplantısında yaptığı açıklamada ise Cumartesi günü (yarın) Fatih sondaj gemisine giderek hem çalışmaları yerinde inceleyeceğini hem de yukarı yönlü revize edilen yeni rezerv miktarını açıklayacağını duyurmuştu.