‘Van ve Hakkari’de yapacağımız keşiflerle petrol üretim rakamlarını çok daha yukarı taşıyacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede; “Bayramın 2. günü Gabar’daki petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkmayı başardık. Hedefimiz günlük 100 bin varile ulaşmak. Van ve Hakkari’de yapacağımız keşiflerle üretim rakamlarını çok daha yukarı taşıyacağız” ifadesini kullandı. Sibel ACAR / ANKARA Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Yıllık […]

‘Van ve Hakkari’de yapacağımız keşiflerle petrol üretim rakamlarını çok daha yukarı taşıyacağız’
SONER OKUR
  • Yayınlanma27 Nisan 2024 16:46

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı değerlendirmede; “Bayramın 2. günü Gabar’daki petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkmayı başardık. Hedefimiz günlük 100 bin varile ulaşmak. Van ve Hakkari’de yapacağımız keşiflerle üretim rakamlarını çok daha yukarı taşıyacağız” ifadesini kullandı.

Sibel ACAR / ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Yıllık enflasyonun senenin ikinci yarısından itibaren düşüşe geçmesini beklediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hususta enerji fiyatlarının önemine dikkati çekti. Erdoğan, konuyla ilgili; “Ocak ayında yıllık cari açık geçen seneye kıyasla 15 milyar dolar azalarak 37,5 milyar dolara geriledi. Altın ve enerji hariç tutulduğunda 34,6 milyar dolarlık cari fazla gerçekleşti. Olağanüstü bir durum olmaması halinde sene sonunda cari açığın millî gelire oranla yüzde 2,5 seviyesinde gerçekleşmesini öngörüyoruz. Kendi enerji kaynaklarımızı devreye aldıkça inşallah bu oranlar daha da iyileşecek” ifadelerini kullandı.

‘DOĞAL GAZ KEŞİFLERİMİZLE UZUN YILLAR SONRA BU SEKTÖRDE İLK DEFA ÖZGÜVEN KAZANDIK’

Sektördeki ivmenin devam edeceğini belirten Erdoğan; “Gabar petrolü ve Karadeniz doğal gazı keşiflerimizle uzun yıllar sonra bu sektörde ilk defa özgüven kazandık. Bayramın ikinci günü Gabar’daki petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkmayı başardık. 2024 sonu hedefimiz günlük 100 bin varile ulaşmak, bunun için de gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Van ve Hakkâri’deki yeni kuyularımızda yapacağımız keşiflerle üretim rakamlarını çok daha yukarılara taşıyacağız. Yeni dönemde Orta Vadeli Programımızı güçlendirecek adımlar atacağız” değerlendirmesinde bulundu.