“Statik olmayan bir kurum olmak zorundayız”

Türkiye’nin artık yeni bir sisteme geçtiğini ifade eden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz bundan sonraki süreçle ilgili; “Yeni sistemde statik olmayan bir kurum olmak zorundayız. Piyasayı sürekli dikkatlice izleyip hızlı karar almalıyız. Risk yönetimi kabiliyetini arttırmalıyız. Sektörün kuvvetli olması için bu şart. Ortak hedefimiz ülkemizi geliştirip, enerji alanında geleceğimizi daha aydınlık ve ferah günlere kavuşturmak” ifadelerini kullandı.

 

Petrol Platformu Derneği (PETFORM) tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen ‘Taşıtanlar Forumu’ yeni düzenlemeyle 11. Doğal gaz ticareti Forumu olarak tüm sektör paydaşlarını aynı masa etrafına topladı.

 

15-16 Mayıs tarihlerinde düzenlenen forumun ikinci gününde, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Kurul Üyeleri, BOTAŞ yetkilileri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla bir sunum gerçekleştirildi.

 
Doğalgaz piyasasında yaşanan teknik sorunların tartışıldığı 11. Doğal Gaz Ticaret Forumunun açılışında konuşan Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Camcı, gelecek yıllarda yeni yatırımların önünün açılması için özel sektörün gaz ithaline ve iç piyasadaki ticaretine ilişkin tüm kısıtlamaların kaldırılarak piyasa payının arttırılması gerektiğini belirtti.

 

Camcı, özel sektörde BOTAŞ’ın önemli bir belirleyici unsur olacağını söyleyerek; “BOTAŞ’ın yeniden yapılandırılması önem arz ediyor. Bu mimaride hızlı ve güçlü ilerlemek için BOTAŞ’ın doğal gaz piyasasında lokomotif olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

 

“HEDEFLERİMİZ İÇİN ORTAK HAREKET ETMELİYİZ”

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı konuşmada gerçekleştirilen forumdan dolayı memnun olduklarını ifade etti. Ülkemizin enerjide söz sahibi olması açısından bu tarz çalışmaların önemine vurgu yapan Yılmaz; “Hepimizin hedefi Türkiye’nin enerji sektöründe etkin ve söz sahibi bir ülke olması. Bu çok önemli. Özel sektör olmasa biz olmayız, bizim kaliteli düzenlemelerimiz olmazsa sizin büyümeniz zor. BOTAŞ’ın piyasaya ufuk açıcı davranışı olmasa piyasanın büyümesi zorlaşır. Bölgede etkin enerji merkezi kuramayız. Ülkemizin enerji sektöründe oyun kuran ülke olması mümkün olmaz. Bu yüzden hep birlikte hareket ettiğimiz için çok mutluyum.

 

Türkiye’nin artık yeni bir sisteme geçtiğini ifade eden Yılmaz bundan sonraki süreçle ilgili; “Yeni sistemde statik olmayan bir kurum olmak zorundayız. Piyasayı sürekli dikkatlice izleyip hızlı karar almalıyız. Risk yönetimi kabiliyetini arttırmalıyız. Sektörün kuvvetli olması için bu şart. Ortak hedefimiz ülkemizi geliştirip, enerji alanında geleceğimizi daha aydınlık ve ferah günlere kavuşturmak. Bu yüzden önümüzdeki ufak tefek sorunları aşıp büyümeye odaklanmalıyız. Bu sebeple yapılan bu çalışmada emeği geçen herkesi kutluyorum.”

 

SEKTÖR BEKLENTİLERİ MASAYA YATIRILDI

 

EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk forumun verimli bir toplantı olduğunu söyleyerek toplantıda yönetmeliği ve diğer mevzuatları inceleme imkanı bulduklarını ifade etti. Toplantının ilk gününde sektör temsilcileri tarafından gündeme getirilen başlıkları katılımcılarla paylaşan Ertürk, yeni piyasanın nasıl işleyeceği ve hangi düzenlemelere ihtiyaç olduğuna dair genel bir sunum gerçekleştirdi. Ertürk, forumda tartışılan ve yazılı olarak da sunulacak önerilerin EPDK tarafından değerlendirileceğini ifade etti.