Türkiye Enerji Zirvesi

PETFORM’dan arama-üretim sektörüne eğitim

 Arama üretim sektörünün dinamikleri ve ruhsat başvuru süreci eğitimi Ankara’da organize edildi.

PETFORM tarafından 2013- 2016 yılları arasında başarılı ile yürütülen, ülkemizin “Doğal Gaz Ticaret Hubı” olma vizyonuna katkı sunması amacıyla hazırlanan ve AB tarafından fonlanan TRGas-Hub isimli proje kapsamında kurulmuş olan PETFORM Enerji Eğitimi ve Araştırmaları İktisadi İşletmesi tarafından 4- 5 Mayıs 2017 tarihlerinde “Arama Üretim Sektörünün Dinamikleri ve Ruhsat Başvuru Süreci” eğitimi düzenlendi.

Eğitim boyunca arama- üretim sektörünün temel parametreleri, Türkiye’nin jeopolitik konumu, Türkiye’de arama- üretim sektörü yönetimi ve başvuru ve ruhsatlandırma usulleri gibi konular üzerine sektörün tüm dinamiklerini kapsayan temel oturumlar gerçekleştirildi.

 

DR. ZEYNEP ELİF YILDIZEL ARAMA-ÜRETİM SEKTÖRÜNE YÖNELİK BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU

Dr. Zeynep Elif Yıldızel eğitimin ilk gününde katılımcılara Türkiye arama – üretim sektöründeki jeolojik yapı, arama yöntemleri, yatırım iklimi, risk yönetimi ve mevzuat çerçevesine yönelik detaylı bilgiler sunarak katılımcıların Türkiye arama – üretim sektörüne yönelik yapılan SWOT analizi ile birlikte sektörün güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirme imkanı bulmalarını sağladı.

İkinci günün sonunda katılımcılar, arama – üretim sektöründe ruhsat başvuru sürecine yönelik yapılacak işlemlere ilişkin detaylı bilgi sahibi oldular. İkinci günün oturumlarında katılımcıların Türkiye arama – üretim sektöründe ruhsat alma sürecine hâkim olmalarına ek olarak, küresel bir bakış açısı ile hidrokarbon kaynaklarının aranma yöntemleri, riskleri ve bu risklerin yönetimi ile anlaşma modelleri hakkında bilgi edinmiş olmaları da hedeflendi.