Ortadoğu Enerji Jeopolitiği oturumunda 2. bölüm tamamlandı

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği Oturumunun 2. Bölümü Katar ve OECD Eski Büyükelçisi, Emekli Büyükelçi Mithat Rende Moderatörlüğünde başladı. Ortadoğu Enerji Jeopolitiği Oturumunun 2. Bölümü Katar ve OECD Eski Büyükelçisi, Emekli Büyükelçi Mithat Rende Moderatörlüğünde başladı. Oturumda EnerStrat Consulting Direktörü Ashutosh Shastri ve OME Hidrokarbonlar Direktörü Dr. Sohbet Karbuz Ortadoğu enerji jeopolitiği hakkın önemli detayları dile getirdiler. […]

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği oturumunda 2. bölüm tamamlandı
Servet Uzun
  • Yayınlanma11 Ekim 2017 15:37

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği Oturumunun 2. Bölümü Katar ve OECD Eski Büyükelçisi, Emekli Büyükelçi Mithat Rende Moderatörlüğünde başladı.

Ortadoğu Enerji Jeopolitiği Oturumunun 2. Bölümü Katar ve OECD Eski Büyükelçisi, Emekli Büyükelçi Mithat Rende Moderatörlüğünde başladı. Oturumda EnerStrat Consulting Direktörü Ashutosh Shastri ve OME Hidrokarbonlar Direktörü Dr. Sohbet Karbuz Ortadoğu enerji jeopolitiği hakkın önemli detayları dile getirdiler.

 

“BTC BORU HATTI ANLAŞMASI AZERİ KARDEŞLERİMİZİN BAĞIMSIZLIĞI İÇİN ÖNEMLİYDİ”

 

Katar ve OECD Eski Büyükelçisi, Emekli Büyükelçi Mithat Rende konuşmasında, “Enerji politikalarını dışişlerden ayırmamız mümkün değil. 2. Dünya savaşına baktığımızda müttefikler günde 7 milyon varil yakıt tüketmişler bunun 6 milyon varili ABD’den gelmiş. 2. Dünya Savaşı’nda ABD’nin kaynakları Avrupa’ya aktarılmasaydı sonuç nasıl olurdu herhâlde tahmin edebiliyorsunuz. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattının inşa edilmesi için çok emek verdik çünkü proje çok önemli ve ciddi bir projeydi. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı Azerbaycan’ın siyasi bağımsızlığının perçinleştirilmesi için çok önemliydi” dedi.

 

“LNG PAZARI COĞRAFYA DEĞİŞTİRİYOR”

 

EnerStrat Consulting Direktörü Ashutosh Shastri ise, “Katar durumu ile ilgili herkes çok ilgili ayrıca Katar çok rasyonel bir ülke ve önemli bir aktör olduğunu düşünmeden edemem. Bununla ilgili duymuşsunuzdur LNG fiyatlarında müzakereler de söz konusu. Piyasada fazla bir arz varken aynı zamanda ABD LNG ihracatında da bir atış söz konusu. Biz burada LNG pazarının Avrupa’dan Asya ülkelerine doğru kaydığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

OME Hidrokarbonlar Direktörü Dr. Sohbet Karbuz Ortadoğu’nun yeniden şekillendiğini belirterek resmi iyi okumanın önemine değindi. Karbuz, “2011 Arap Baharı başladı ama 2012’de kaya gazı ortaya çıktı. Haziran 2014’den bu yana ise petrol fiyatlarında düşüş söz konusu. Konferanslarda “Lower for longer” diye bir tabir var bu uzun süreli düşük fiyat durumunu açıklıyor” dedi.