OMV, üçüncü kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde

OMV, sürdürülebilirlik performansı ile Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DSJI World) üst üste üçüncü kez girmeye hak kazanarak endekste yer alan tek Avusturyalı şirket olmayı başardı.   OMV, kurumsal firmaların dünya çapında sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren en prestijli platformlardan biri olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DSJI World) aralıksız üçüncü kez girmeye hak kazanarak 2019 yılında olduğu gibi bir […]

OMV, üçüncü kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma20 Kasım 2020 12:01
  • Güncelleme20 Kasım 2020 12:02

OMV, sürdürülebilirlik performansı ile Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DSJI World) üst üste üçüncü kez girmeye hak kazanarak endekste yer alan tek Avusturyalı şirket olmayı başardı.  

OMV, kurumsal firmaların dünya çapında sürdürülebilirlik performanslarını değerlendiren en prestijli platformlardan biri olan Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde (DSJI World) aralıksız üçüncü kez girmeye hak kazanarak 2019 yılında olduğu gibi bir kez daha endekste yer alan tek Avusturyalı şirket olmayı başardı.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksleri, 1999 yılından beri şirketlerin sürdürülebilirlik performansını değerlendiriyor. Dow Jones Sürdürülebilirlik ™ Dünya Endeksi, uzun vadeli ekonomik, çevresel ve sosyal kriterlerin değerlendirilmesine dayalı olarak sürdürülebilir liderlik açısından S&P Global Endeksi’ndeki 2 bin 500 şirketin ilk yüzde 10’luk dilimini oluşturuyor.

OMV’nin Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki başarısına yönelik olarak OMV Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Rainer Seele “OMV olarak bir kez daha sürdürülebilirlik lideri ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olan tek Avusturya şirketi olmaktan çok memnunuz. OMV’nin kurumsal stratejisinin ayrılmaz bir parçası olan sürdürülebilirlik konusunda güvenli ve düşük karbonlu bir gelecek sağlamak amacıyla sorumlu ve yenilikçi iş modellerimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Şirketlerin sürdürülebilirlik performansını değerlendirerek Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’deki puanına karar veren kurum RobecoSAM ESG’nin (Çevresel, Sosyal ve Yönetişim) Başkanı Manjit Jus OMV’nin yüksek performansı ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla ilgili olarak “OMV’yi DJSI World’e bir kaz daha dahil olduğu için tebrik ediyoruz. Bu değerlendirmenin, sektörel anlamda sürdürülebilirlik lideri olmanın bir yansıması olduğunu söyleyebiliriz. 2020 Kurumsal Sürdürülebilirlik Değerlendirmesi’nde daha katı kurallar uygulanarak katılan rekor sayıda şirket incelendi. Değerlendirmelerimiz sonucunda ise şirketlerin insanlığın ve gezegenimizin geleceğine olan bağlılıkları ödüllendirildi” şeklinde konuştu.

OMV ayrıca şu sürdürülebilirlik endeks sıralamalarında yer alıyor; FTSE4Good Endeks Serisi, STOXX® Global ESG Liderleri, S&P Europe 350 ESG Endeksi, MSCI ACWI ESG Liderleri Endeksi, MSCI ACWI SRI Endeksi, ECPI Endeksi, Euronext Vigeo Europe 120 Endeksi ve Euronext Vigeo Eurozone 120 Endeksi.