OMV, 2025 karbon verimliliği hedefine şimdiden ulaştı

OMV, sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Raporda yapılan açıklamaya göre OMV, 2025 karbon verimliliği hedefine şimdiden ulaştı. Avusturya merkezli, uluslararası entegre petrol ve doğal gaz şirketi OMV, 15’inci sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Rapor aynı zamanda ilk kez dijital ortamda paylaşıldı.  Raporun öne çıkan başlıkları arasında, 2010 yılına göre operasyonlardaki karbon yoğunluğunun yüzde 22 azaldığı ve aynı zamanda ürün […]

OMV, 2025 karbon verimliliği hedefine şimdiden ulaştı
Tolgahan Küçük
  • Yayınlanma5 Mayıs 2020 13:36

OMV, sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Raporda yapılan açıklamaya göre OMV, 2025 karbon verimliliği hedefine şimdiden ulaştı.

Avusturya merkezli, uluslararası entegre petrol ve doğal gaz şirketi OMV, 15’inci sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Rapor aynı zamanda ilk kez dijital ortamda paylaşıldı.  Raporun öne çıkan başlıkları arasında, 2010 yılına göre operasyonlardaki karbon yoğunluğunun yüzde 22 azaldığı ve aynı zamanda ürün portföyü karbon yoğunluğunun da yüzde 4 azaltıldığı yer alıyor. OMV’nin, bu çalışmalar ile 2025 karbon verimliliği hedefine şimdiden ulaşmış olması da dikkat çekiyor.

OMV, kurum stratejilerinin temeli olan sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını içeren raporu yayınladı. OMV’nin bu kapsamda en önemli beş alanı olan sağlık, emniyet, güvenlik ve çevre (SEÇG), karbon verimliliği, inovasyon, çalışanlar, iş ilkeleri ve sosyal sorumluluk konularındaki sürdürülebilirlik performansına ilişkin detaylı değerlendirme sunan rapor ilk kez dijital ortamda paydaşlara açıldı.

Birleşmiş Milletler’in ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunmak amacıyla enerji dönüşümüne ve düşük karbonlu gelecek için yenilikçi çözümlere yatırım yapmaya devam eden OMV, raporda bu yatırımlarına ilişkin sonuç ve hedefleri detayları ile paylaşıyor.

Raporun öne çıkan başlıkları arasında, 2010 yılına göre operasyonlardaki karbon yoğunluğunun yüzde 22 azaldığı ve aynı zamanda ürün portföyü karbon yoğunluğunun da yüzde 4 azaltıldığı yer alıyor. OMV’nin, bu çalışmalar ile 2025 karbon verimliliği hedefine şimdiden ulaşmış olması da dikkat çekiyor. Döngüsel ekonomi çözümlerinin daha fazla genişlediğini ve 100 ton plastik atığın ReOil tesisinde sentetik ham ürünlere dönüştürüldüğünü belirten raporda ayrıca doğal gaz satışlarında yüzde 20 artış olduğu ve upstream’de doğal gaz payının yüzde 57 olması ile ürün portföyünde gazın ön plana çıktığı yer alıyor. Gelişmiş güvenlik performansı ile yıl içinde can kaybı yaşanmadığını raporlayan OMV ayrıca 1,3 milyon kişinin de toplumsal ve sosyal projelerden faydalandığını bu raporla açıklıyor.

OMV, sürdürülebilirlik risklerini ve fırsatlarını değerlendirmek için Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) derecelendirme kuruluşları ve sosyal sorumluluk sahibi yatırımcılarla olan ilişkilerine önem veriyor. OMV 2019 Sürdürülebilirlik Raporu’na buraya tıklayarak ve raporun dijital versiyonuna ise buradan ulaşabilirsiniz.