“KEİ’ye üye ülkelerle iş birliği yapma isteğimizi tekrar ediyoruz”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye’nin, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’ne (KEİ) üye ülkelerin sahip olduğu enerji kaynakları için önemli bir geçiş güzergahı olduğunu belirterek, “Petrol ve doğalgazın hem bölge ülkelerinin refahını artırmaya katkı sağlayacağına hem de bölgesel barış, istikrar ve huzurun tesisinde önemli roller oynayacağına inanıyoruz.” dedi.

 

Yılmaz, KEİ’ye üye ülkeler arasındaki enerji iş birliğinin geliştirilmesine yönelik EPDK’nın İstanbul’daki irtibat ofisinde düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuştu.

 

Karadeniz’in önemli enerji potansiyeline sahip ülkelerin çevrelediği bir iş birliği denizi olduğunu ifade eden Mustafa Yılmaz, “Bu potansiyelin kullanılmasında KEİ tam teşekküllü bir organizasyondur. Bu nedenledir ki çok sayıda ülke gözlemci ve dialog ortağı olarak örgütün çalışmalarını yakından izlemektedir.” diye konuştu.

 

Yılmaz, Türkiye’nin coğrafi konumu gereği KEİ üyesi ülkelerin sahip olduğu enerji kaynakları için önemli bir geçiş güzergahı olduğuna işaret etti.

 

“ÜLKELER DEĞİŞİK BÖLGELERDE İŞ BİRLİĞİ SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞIYORLAR”

 

Örgüte üye ülkelerin enerji alanında ilişkilerini daha da derinleştirdiğini aktaran EPDK Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti:

“Petrol ve doğalgazın hem bölge ülkelerinin refahını artırmaya katkı sağlayacağına hem de bölgesel barış, istikrar ve huzurun tesisinde önemli roller oynayacağına inanıyoruz. Bu toplantı ile de bu inancımızı daha somut bir zemine taşımayı arzuluyoruz. Son dönemde değişen küresel yapıların da etkisiyle bölgesel piyasa entegrasyonu büyük önem kazandı. Bu bağlamda bu tür platformlarda yapılan değerlendirmeleri de önemsiyoruz. Ülkeler değişik bölgelerde iş birliği sağlamak için çalışıyorlar. Enerjinin bölgesel iş birliği katkı sağlaması amacıyla KEİ’ye üye ülkelerin düzenleyici kurumlarıyla iş birliği yapma isteğimizi tekrar ediyoruz.”

 

Toplantıya, Ukrayna, Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Rusya, Yunanistan ve Azerbaycan’ın enerji düzenleyici kurumlarından temsilciler katıldı. Temsilciler, ülkelerindeki enerji altyapı düzenlemeleri ile elektrik enterkonneksiyonlarına yönelik iş birliği olanakları anlatan sunumlar yaptı.

 

Öte yandan, EPDK yetkilileri de toplantıda örgüte üye ülkelerin düzenleyici kurumlarıyla birlikte önce bir forum oluşturulmasını ve sonrasında düzenleyici kurumları ortak çatı altında toplayacak bir dernek kurulmasını teklif etti.

 

KEİ’ye üye bazı ülkeler ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin destek verdiği teklifin, örgütün gelecek toplantılarında görüşülerek hayata geçirilmesi bekleniyor.
AA