Türkiye Enerji Zirvesi

Doğal gaz, petrol ve madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin bir kısmı Aile ve Gençlik Bankası’na aktarılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Aile ve Gençlik Bankasına dair kanun teklifinin Meclis’in takdirine sunulacağını ifade ederek; “Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğal gaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin belli bir kısmını buraya aktaracağız” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslendi.

Erdoğan’ın konuşmasında enerji sektörüne dair önemli başlıklar öne çıktı.

“Toplumun ve insanlığın temeli “aile müessesesinin korunması” çabalarına bayraktarlık yapmakta kararlı olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bu yönde ilk adımımızı Birleşmiş Milletler kürsüsünden verdiğimiz net mesajlarla atmış bulunuyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de hayata geçirecekleri özgün projelerle hem örnek olacaklarını hem de aile kurumunun güçlendirilmesini sağlayacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Seçim döneminde milletimize verdiğimiz sözlerden biri Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulmasıydı. Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projemizle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası’na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğal gaz, petrol ve madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin belli bir kısmını buraya aktaracağız.”

Banka gelirleri tesis edilene kadar öncelikle aile ve gençlere yönelik pilot projeleri hayata geçireceklerini, sonrasında da yaygınlaştıracaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni evlenen çiftlere, Aile ve Gençlik Bankası’ndan karşılanmak üzere faizsiz kredi imkânı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar, bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız. Genç depremzedelerimizin yuva kurmalarına yardımcı olacak bu önemli projemizin de hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

ÜÇ YENİ ANLAŞMAYLA AZERBAYCAN’LA İŞ BİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Cumhuriyet’in banisi Gazi Mustafa Kemal’in, “Türk kapısı” olarak nitelendirdiği Nahçıvan’daki kardeşleriyle kucaklaştıklarını anlatarak Azerbaycan’a ve Orta Asya’ya açılan kapı olan Nahçıvan’ın jeopolitik konumu itibarıyla da ayrı bir stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Dünkü ziyaretinde bunu tahkim ettiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2020 yılındaki Bakü ziyaretimizde sözünü verdiğimiz toplam 80 bin 150 metrelik Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı’nın temelini attık. Günlük 2 milyon metreküp taşıma kapasitesine sahip projeyle Nahçıvan’ın doğal gaz ihtiyacının tamamı karşılanacaktır” bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün enerji, ulaşım, konut alanlarında imzalanan 3 yeni anlaşmayla Azerbaycan’la iş birliğini güçlendirdiklerine dikkati çekerek Nahçıvan ziyaretinin aynı zamanda önemli mesajlar da içerdiğini söyledi. Karabağ’daki terör unsurlarına yönelik Azerbaycan ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyonun başarısından gurur duyduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Muzaffer Azerbaycan ordusunu buradan bir kez daha tebrik ediyorum. Gerek harekât sırasındaki çatışmalarda gerek mayın patlaması sonucunda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Azerbaycan halkına sabrıcemil, yaralılara acil şifalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ticaret çekişmelerinin ortasında kaldıklarını, üretimi ve ihracatı rekor seviyelerde büyüterek rekabet güçlerini artırdıklarını, enerjide, doğal gazdan petrole, yenilenebilir kaynaklardan batarya teknolojilerine kadar her konuda kendilerine yeni pencereler açtıklarını belirtti.

“OTOMOBİL PİYASASINDAKİ BALONU SÖNDÜRDÜK”

Son dönemde gıdadan kiraya kadar artan hayat pahalılığıyla ilgili dengesizlikleri gidermenin ve bu konuyu vatandaşın günlük hayatından çıkarmanın bir diğer öncelikleri olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun için sabırlı ve kararlı bir mücadele yürüttüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşın lokmasına kasteden fırsatçılara göz açtırmadıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“6 ay, 6 bin kilometre sınırından, ilan sitelerine getirdiğimiz kısıtlamalara, liste fiyatından daha fazla para talep eden bayilere yönelik denetimlere kadar attığımız çeşitli adımlarla otomobil piyasasındaki balonu gördüğünüz gibi söndürdük. İlan sitelerini 1 Kasım tarihi itibarıyla sahte ve aldatıcı emlak ve otomobil ilanlarından dolayı mesul tutuyoruz. Yanıltıcı ilan verilmesi veya bu konuda zafiyet gösterilmesi hâlinde 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulayacağız.”