Doğal Gaz Meclisi toplandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Doğal Gaz Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu üyesi Selçuk Öztürk’ün de katılımıyla, Meclis Başkanı İbrahim Akbal’ın başkanlığında gerçekleştirildi.​

Doğal Gaz Meclisi toplandı
SONER OKUR
  • Yayınlanma6 Mayıs 2024 13:52
  • Güncelleme8 Mayıs 2024 13:44

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Doğal Gaz Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu üyesi Selçuk Öztürk’ün de katılımıyla, Meclis Başkanı İbrahim Akbal’ın başkanlığında gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk, Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin tamamlanmasıyla 4 yıllık seçimsiz bir döneme girildiğini, bunun ülkemiz için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve Karadeniz gazı gibi yerli doğal gaz kaynaklarının sisteme dahil edilmesi, kaynakları geliştirme ve yeni kaynaklara yatırım hususları gibi konularda bu dönemin verimli kullanılabilmesini dilediğini belirtti.

Meclis Başkanı İbrahim Akbal, doğal gaz arzı bakımından bir sorun yaşanmayan kış döneminin geride kaldığını belirtti. Sektörel Ekonomik Şura toplantısına katılımla Doğal Gaz Meclisinin önemli konularını dile getirdiklerini belirten Akbal, önümüzdeki dönemde sadece ihtiyaç sahiplerine yönelik sübvansiyon uygulayan, piyasa bazlı ve rekabet esaslı bir düzen beklentisinin sektörü heyecanlandırdığını paylaşarak, Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olması yönünde umutlarını tekrar dile getirdi.

Türkiye Doğal Gaz Meclisi Başkan Yardımcısı Yaşar Arslan, 2023 yılı sonu itibariyle 102 yeni yerleşim yeri olmak üzere toplamda 845 yerleşim yerine doğal gaz arzının sağlandığını ve 2024 Nisan ayı itibariyle 10 yeni yerleşim yerine daha doğal gaz ulaştırıldığını aktardı. 2018-2023 döneminde doğal gaz dağıtım şebeke uzunlukları verilerini aktaran Arslan, doğal gaza erişen nüfusun %84 oranına ulaşmasından duyulan gururu paylaştı. 2023 yılı ve 2024 yılı Nisan dönemlerine ilişkin doğal gaz tüketim verilerini paylaşan Arslan, 2023 yılında mevsim koşullarının da etkisiyle hane halkı doğal gaz giderinin bir önceki yıl ile neredeyse aynı kaldığını aktardı.

BOTAŞ Doğal Gaz İletim ve Piyasa İşlemleri Daire Başkanı Murat Önde, 2023-2024 yılındaki tüketimlere ilişkin değerlendirmelerin ardından, doğal gaz iletim sistemi ve şebeke gelişim süreçleri hakkında sunum yaparak, dönemi değerlendirdi.

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı Hidrokarbon Arz Güvenliği Daire Başkanı Murat Kaan Kavruk, Enerji Arz Güvenliği 2023 Yılı Değerlendirmesi sunumunda, konuya ilişkin verileri aktararak, doğal gaz sektörüne dair değerlendirmelerde bulundu.

EPDK Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı Dijital Dönüşüm Grup Başkanı Dr. Okan Yardımcı, karbon piyasalarına ilişkin Avrupa Birliği (AB) ve ülkemizdeki gelişmeleri aktararak, emisyon ticaret sistemi hakkında bilgi verdi. AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasına ilişkin sunumda, düzenlemenin Türkiye Enerji Piyasasına etkileri paylaşıldı.

EPİAŞ Çevresel Piyasalar Yönetmeni Taha Taşdemir Türkiye Karbon Piyasası sunumunda, yenilenebilir enerji kaynak garanti sistemine (YEK-G) ilişkin Meclis Üyelerini bilgilendirerek, EPİAŞ bünyesinde karbon piyasalarına dair yürütülen çalışmalar hakkında detaylı bilgiler sundu.