Cumhurbaşkanı Erdoğan: Akkuyu Nükleer Güç Santralinin tüm reaktörleri 2028’e kadar hizmete girecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan;  “Enerjide yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin yapımı devam ediyor. Santralin tüm reaktörleri 2028’e kadar hizmete girecek.”

Sibel ACAR-ANKARA/ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Mersin mitinginde vatandaşlara seslenerek Akkuyu Nükleer Güç Santrali hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Enerjide yılda 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’mizin yapımı devam ediyor. Santralin tüm reaktörleri 2028’e kadar hizmete girecek. Mersin, Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Tarsus, Silifke, Toroslar ve Yenişehir’e doğal gaz arzını sağladık” diye konuştu.

YOL PROJELERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mersin-Antalya arasındaki Akdeniz sahil yolunun önemli bir kısmını tünelleri, viyadükleri, köprüleri bağlantı yollarıyla tamamladıklarını, yapımı süren kısımları da en kısa sürede bitirip hizmete açacaklarını ifade etti.

Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolunu bu yıl içerisinde tamamlayacaklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarsus Turizm Merkezi yolunun büyük bölümünü bitirdiklerini dile getirdi.

Hâlen inşası süren çok sayıda yol projesi olduğunu da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Çeşmeli, Mersin, Tarsus ve Tarsus-Pozantı Otoyolu’ndaki üst yapı yenileme çalışmalarına bu yıl başlıyoruz. Yenice Lojistik Merkezi’ni Mersin’imize kazandırdık. Adana-Mersin demir yolunun üçüncü ve dördüncü hat altyapı işlerini tamamladık. Çukurova Havalimanı bağlantısı için çalışmalarımız sürüyor. Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep hızlı tren hattında çalışmalarımız etap etap devam ediyor. Mersin, Tarsus, Organize Sanayi Bölgesi, Yenitaşkent kısmındaki iltisak hattının yapımına başlıyoruz. Mersin’e 2 yat limanı, Anamur’a bir iskele kazandırdık. Aydıncık Yat Limanı’nın yapımı devam ediyor. Tarım ve ormanda şehrimize 14 baraj, 2 içme suyu tesisi, 58 sulama tesisi, 2 arazi toplulaştırma projesi, 78 taşkın koruma tesisi, 11 gölet ve 14 hidroelektrik santral kazandırdık. İnşa ettiğimiz sulama projeleriyle Mersin’de 202 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Değirmençay Barajı ile Ala Köprü ve Pamukluk sulaması ikinci kısmının yapımına devam ediyoruz.”